Strona główna > Polska > Informacje oraz publicystyka z Polski > Banki lobbują obniżenie progu rozliczeń w gotówce z 15 do 3 tysięcy euro

Banki lobbują obniżenie progu rozliczeń w gotówce z 15 do 3 tysięcy euro

Banki lobbują obniżenie progu rozliczeń w gotówce z 15 do 3 tysięcy euro,  a Ministerstwo Finansów to popiera. Za fasadą różnych argumentów kryje się nieokiełznana chciwość sektora bankowego, który chce zarabiać miliardy za pomocą ustaw. Bankom przeciwstawia się tylko Minister Gospodarki oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Nikt więcej.  ZPP wyraził poparcie dla Ministra Gospodarki w zakresie utrzymania progu obrotu bezgotówkowego na poziomie 15 000 euro, co wyraził w oficjalnym stanowisku.

–  Ministerstwo Finansów zachowuje się jakby było agencją PR banków. Nie możemy zgodzić się na propozycje Ministerstwa Finansów, by próg obrotu bezgotówkowego obniżyć do poziomu 3 000 euro, bo dla wielu mikro i małych firm w Polsce oznaczałoby to wykluczenie i konieczność działania w szarej strefie – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.  – Znaczące obniżenie progu oznacza bowiem, że przedsiębiorcy musieliby masowo i powszechnie posługiwać się bankowością elektroniczną.

Tymczasem dostępność fizycznych oddziałów banków na poziomie małych miejscowości i wsi jest bardzo ograniczona. Faktem jest, że poziom ubankowienia przedsiębiorców jest wysoki, biorąc pod uwagę odsetek firm posiadających konta. Praktyka przedstawia się jednak inaczej, gdyż posiadanie konta dla wielu z nich jest wymogiem prawnym, a nie potrzebą wynikającą z bieżącej działalności gospodarczej. Ponadto, jak pokazują badania – „System pomocy publicznej dla MSP w Polsce – zapotrzebowanie małych i średnich przedsiębiorstw na pomoc publiczną”; PARP – 10,6% przedsiębiorstw w ogóle nie ma komputerów, a 17,4%, niestety, nie posługuje się Internetem. Są to przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa – 18,1% oraz przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność – 46,6%. Jeżeli przedsiębiorcy nie mają dostępu do Internetu, nie może być mowy o korzystaniu z bankowości elektronicznej.

– Chcemy podkreślić z całą mocą, że nie jesteśmy przeciwnikami płatności bezgotówkowych. Jednak sprzeciwiamy się narzucaniu przedsiębiorcom sposobu rozliczania ich transakcji, zarówno w relacji przedsiębiorca-klient, jak i relacji przedsiębiorca-przedsiębiorca, biznes-to-biznes – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zainicjował także akcję wysyłania do Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów oraz Kancelarii Premiera wiadomości email o treści: „Popieram stanowisko Ministra Gospodarki w zakresie utrzymania progu obrotu bezgotówkowego na poziomie 15 000 euro w nowej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *