Strona główna > Polska > Banderowiec wycofuje się rakiem

Banderowiec wycofuje się rakiem

Petro Tyma, lider pro-banderowskiej kliki o nazwie „Związek Ukraińców w Polsce”, podjął nieudaną próbę dyskredytacji narodu polskiego, rozpowszechniając tekst wymieniający Polskę jako sojusznika III Rzeszy Niemieckiej. Pod naciskiem własnego środowiska Tyma usunął artykuł ze swojego facebookowego profilu.

Tyma opublikował na swoim profilu artykuł pt. „Polska: zapomniany sojusznik Trzeciej Rzeszy”, w którym zarzucono II Rzeczypospolitej wspólną okupację Czechosłowacji wraz z hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie w artykule przypomina się o rzekomych prześladowaniach Czechów, Słowaków, Żydów, Ukraińców, Litwinów i Białorusinów ze strony polskiego nacjonalizmu. Przypomnijmy, że w 1938 roku Polska zajęła tereny zamieszkane w większości przez Polaków, które Praga zabrała w 1920 roku w okolicznościach toczącej się wojny polsko-bolszewickiej. W artykule czytamy również, że Polska nie była niewinną ofiarą Hitlera, lecz sama uczestniczyła wcześniej w jego agresywnej polityce.

Portal Vgolos.com.ua jest związany z neobanderowską partią „Swoboda”, która regularnie podejmuje antypolskie akcje, szczególnie na obszarze Małopolski Wschodniej i Wołynia.

Tymczasem, po niespełna kilku godzinach Petro Tyma usunął artykuł ze swojego profilu na Facebooku. W komentarzach pod postem zawierającym udostępniony tekst wypowiadali się przede wszystkim przedstawiciele lobby giedroyciowskiego, którzy zarzucali Tymie, że prowadzi działalność destrukcyjną wobec celów, jakie stawia sobie owoż lobby. Ze strony otoczenia Tymy nie pojawiły się natomiast głosy sprzeciwu wobec samej wymowy bądź treści artykułu ani też wyrazy oburzenia na kolportowanie antypolskiej propagandy przez szefa „Związku Ukraińców w Polsce”. Tyma został skrytykowany przede wszystkim za ujawnienie własnych antypolskich uprzedzeń, niż za samo ich przejawianie.

Obecnie przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistowskich jest karane na mocy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Penalizacji podlega też zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, w tym czynom dokonanym przez jednostki kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką.

(na podst. facebook.com, vgolos.com.ua)

Patrz także:

Za: http://xportal.pl/?p=33604

Data publikacji: 18.04.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *