Strona główna > Świat > Badanie: politycy mają takie same cechy osobowości jak psychopaci

Badanie: politycy mają takie same cechy osobowości jak psychopaci

Korzystając ze swoich doświadczeń w egzekwowaniu prawa i danych z jednostki analiz behawioralnych FBI, Jim Kouri zebrał serię cech osobowości powszechnych dla dwu profesji.

George W. Bush

Kouri, wiceprzewodniczący Krajowego Stowarzyszenia Szefów Policji zebrał cechy takie jak powierzchowny urok, przesadne poczucie własnej wartości, łatwość wypowiadania się, okłamywanie, brak wyrzutów sumienia i manipulowanie innymi.

Te cechy, zauważa Kouri w swojej analizie, są powszechne wśród psychopatycznych seryjnych morderców. [points out in his analysis]

Ale – i tu jest coś co może wywołać pewną kontrowersję i dyskusję obronną – te cechy są również powszechne wśród amerykańskich polityków. (Może już to podejrzewałeś.) Nasi wybrani funkcjonariusze często wykazują dokładnie takie same cechy charakteru jak kryminaliści, którzy uciekają przed policją, ale nie na urzędy.

Kouri zauważa, że ci kryminaliści są psychologicznie zdolni dokonywać swoje brudne czyny nie myśląc w ogóle o konsekwencjach społecznych, moralnych czy prawnych, i absolutnie bez żadnych wyrzutów sumienia.

„To jest wszystko co każe im robić Capitol Hill, cokolwiek chcą i kiedy tylko chcą” – napisał. „Na ironię, te same cechy występują u mężczyzn i kobiet, których przyciągają rozgłos i mocne pozycje w społeczeństwie, łącznie z tymi na urzędach politycznych”.

a

I my nie tylko zagłosowaliśmy na tych ludzi, płacimy im wynagrodzenia i powierzamy im by mądrze wydawali nasze narodowe pieniądze.

Dodaje:

„Choć wielu przywódców politycznych zaoponuje ocenie odnośnie ich podobieństwa do seryjnych morderców i innych przestępców zawodowych, jest to część psychopatycznej osobowości, którą można stosować do oceny zachowań wielu urzędników i prawodawców na wszystkich szczeblach rządowych”.

a

Pełny artykuł: Full article.

Komentarze z portalu LA Times:

Powiedziałbym, że idealnym przykładem tego jest poprzedni rząd.

„… psychologicznie zdolny dokonywać swoje brudne czyny nie myśląc w ogóle o konsekwencjach społecznych, moralnych czy prawnych, i absolutnie bez żadnych wyrzutów sumienia”.

Dr Hare wydał książkę „Węże w garniturach” [Snakes in Suits], badającą przewagę psychopatów na wyższych szczeblach korporacji i rządu. (Nawiasem mówiąc, określenia „psychopata” i „socjopata” NIE są jednoznaczne.) Skoro w większości chorób psychologicznych niemożliwa jest bezstronna metoda diagnozy, zwłaszcza jeśli problem często przejawia się stopniami zachowania, a nie dającą się wyraźnie zidentyfikować chorobą. Ponadto, rządowi nie można powierzyć prawa znajdowania „potencjalnych” psychopatów, bo on szybko nadużywałby tym władzę.

Ludzi to dziwi?

Przyzwoici ludzie którzy chcą prowadzić swoje życie i kochać swoje rodziny nie mają ambicji dyktowania jak mogą żyć inni.

Zdumiewające jak wiele osób to czyta i uważa, że to odnosi się tylko do polityków których nie lubią. Jasne, że nie wszyscy politycy są źli, ale faktem jest, że władza przyciąga najbardziej agresywnych i egoistycznych ludzi, bardziej niż sumiennych. Poprzez prostą matematykę i rozsądek, ławo jest ocenić, że osoby których nie chcemy by zdobyły władzę zdobędą ją dużo częściej niż ci których byśmy woleli. Nie wierz żadnemu i ograniczaj ich wszystkich. Dobrzy się nie obrażą. Nikt w historii nigdy nie żył w dobrobycie pod ciężarem nieodpowiedzialnego rządu.

To nie jest kwestia partyjności; to jest kwestia rodzaju osobowości, która szuka władzy nad innymi. Im większą ma się władzę, tym więcej szkód można zrobić. Niestety, „postępowcom” […] dawano coraz większą władzę.

Wszyscy biegają wołając o pomoc, gdy nie są w stanie pomóc sobie sami. Prosząc o przywódców, gdy są zbyt leniwi by znaleźć swój własny kierunek, albo prowadzić się sami. Zbyt słabi aby być indywidualistami i stać na własnych nogach, więc rzucają się na sprawy których nie chcą w pełni zrozumieć. Widzę ludzi na ulicy krzyczących o jakiejś niesprawiedliwości lub słusznej sprawie, ale kiedy pytam ich o to, tylko gadają bezsensowne bzdury, napisane na wręczanych przez nich ulotkach. Chcesz zmiany w którą wierzysz? Zrób to sam i przestań wybierać ludzi, których rząd zrobi to za ciebie.

To nic nowego.

Poniżej lista wskazówek Harego z Wikipedii (czy to przypomina ci jakiegoś polityka, którego widziałeś ostatnio?)

Element 1: Agresywny narcyzm
1. Łatwość wypowiadania się / powierzchowny urok
2. Wielkie poczucie własnej wartości
3. Patologiczny kłamca [Pseudologia
4. Cwaniactwo / manipulanctwo
5. Brak wyrzutów sumienia lub poczucia winy
6. Płytki
7. Gruboskórny / brak empatii
8. Nie akceptuje odpowiedzialności za własne czyny

Element 2: Społecznie dewiacyjny styl życia
1. Potrzeba stymulacji / podatność na nudę
2. Pasożytniczy styl życia
3. Słaba kontrola zachowania
4. Swobodne zachowanie seksualne
5. Brak realistycznych, długoterminowych celów
6. Impulsywność
7. Nieodpowiedzialność
8. Przestępczość w młodości

9. Wczesne problemy z zachowaniem
10. Cofnięcie zwolnienia warunkowego.

Źródło: Source

Tłum. z j. ang. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2