Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Badania nie pozostawiają wątpliwości, że nasze telefony szpiegują nas

Badania nie pozostawiają wątpliwości, że nasze telefony szpiegują nas

Od lat krążą teorie na temat smartfonów śledzących poczynania użytkowników, aby wyświetlać im odpowiednio sprofilowane reklamy.

Chociaż niektórzy badacze wykazali, że może się to zdarzyć, pierwsze badania tego rodzaju właśnie wykryły coś znacznie bardziej podstępnego. Naukowcy z Uniwersytetu Northeastem właśnie udowodnili, że telefon rejestruje to, co znajduje się na ekranie, i przesyła te dane osobom trzecim.

Przez ostatni rok Elleen Pan, Jingjing Ren, Martina Lindorfer, Christo Wilson i David Choffnes przeprowadzili eksperyment obejmujący ponad 17000 najpopularniejszych aplikacji na Androida, wykorzystując dziesięć różnych telefonów. Ich wyniki okazały się niepokojące.

Badacze ci odkryli, że zrzuty ekranu i nagrania wideo pokazujące, co ludzie robili posługując się tymi aplikacjami, były wysyłane na zewnętrzne domeny.

Fakt, że te aplikacje mogą robić zrzuty ekranu bez wiedzy właściciela i korzystać z tych danych, mrozi krew w żyłach. To pokazuje, z jaką łatwością złośliwy twórca aplikacji może przeglądać prywatne wiadomości, dane osobowe, hasła, zdjęcia i filmy.

Te działania nie są blokowane przez zabezpieczenia telefonu, ponieważ są to funkcje wbudowane w aplikacje i właściciel telefonu nie ma możliwości ich zablokowania.

Badaczom nie udało się też obalić ani potwierdzić poglądu, że telefon może podsłuchiwać użytkownika poprzez mikrofon. Chociaż nie znaleziono na to dowodów, nie oznacza to, że tak się nie dzieje. Ze względu na sposób badania – używanie zautomatyzowanych programów do interakcji z aplikacjami – funkcje szpiegujące mogły nie zostać uruchomione ze względu na inny sposób ich działania od człowieka.

Źródło: https://www.activistpost.com/2018/07/first-of-its-kind-university-study-proves-without-a-doubt-that-your-phone-is-spying-on-you.html

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *