Strona główna > Zdrowie > Argentyńskie badanie przedstawia, że składnik Roundupu powoduje defekty u rodzących się dzieci

Argentyńskie badanie przedstawia, że składnik Roundupu powoduje defekty u rodzących się dzieci

Badania przeprowadzone w Buenos Aires dowodzi, że glifosat, środek przeciw chwastom stworzony przez Monsanto i stosowany przy uprawach soi GMO w Argentynie, może powodować defekty u jeszcze nienarodzonych dzieci.

a

Najciekawszym odkryciem w tym badaniu jest to, że środek chwastobójczy znany jako glifosat w Argentynie, znany jest również jako klon produktu pod nazwą Roundup w USA.

Składnik Roundupu powoduje uszkodzenia u nienarodzonych dzieci

Wg publikacji Herald Tribune w Ameryce Łacińskiej, badacze z the National Council for Scientific and Technical Research przeprowadzili badanie na embrionach płazów. Szef ekipy badawczej mówi, że ich wyniki są „całkiem porównywalne do tego, co zdarzy się podczas procesu rozwojowego ludzkiego embrionu”.

“Rzeczą wartą odnotowania jest to, że nie ma badań nad embrionami na światową skalę, nie ma także żadnego badania, w jakim glifosat byłby wstrzyknięty w embriony”, powiedział prof. Andres Carrasco, jeden z głównych autorów badań.

Ilość potrzebna do spowodowania defektów przy narodzinach dzieci jest mniejsza niż ta, jakiej używa się w zabiegach agrotechnicznych. Jednak ważne jest dodać, że glifosat był wstrzykiwany bezpośrednio w embriony płazów, a nie podawany w produktach żywnościowych, jak to ma miejsce w przypadku ludzi.

Lecz nadal takie zjawisko jest możliwe, bowiem nasz pokarm żywi nasze komórki, jakie z kolei będą żywić płód ludzki, trawienie pokarmu zawierającego chemikalia będzie mieć podobne, choć być może nie aż tak drastyczne skutki. I oczywiście nie po raz pierwszy glifosat i Roundup produkcji Monsanto ujawniają swoją szkodliwość w zakresie powodowania defektów przy narodzinach dzieci.

Soja GMO jest głównym zbożem produkowanym w Argentynie. To jest jej 3 największy eksporter na świecie, a zużywa się tam między 180 a 200 milionów litrów glifosatu rocznie. w rejonach rolniczych, gdzie opryski tymi chemikaliami Monsanto są powszechne, wystąpiły liczne przypadki zachorowań na raka, jakie w wyniku badań łączy się z używaniem tego środka.

W dystrykcie o nazwie Ituzaingo, na obrzeżach Cordoba, w ciągu ostatnich 8 lat odnotowano ok. 300 przypadków zachorowań. A w tym dystrykcie mieszka ok. 5000 ludzi.

“W małych społecznościach, jak Ituzaingo, jest już za późno, ale musimy mieć system ochronny, jaki będzie pomagał żądać od spółek dania nam bezpiecznych warunków pracy, a nade wszystko musimy mieć bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące zabiegów agrotechnicznych, jakich nikt nie będzie w stanie nadużywać ze względu na naszą ignorancję albo z powodu chciwości” powiedział Carrasco.

Carrasco i inni wzywają rząd Argentyny, aby przydzielił środki na dokonanie bardziej wnikliwych badań w zakresie skutków stosowania glifosatu na ludzi. Mówi: „Spółki twierdzą, że wypicie szklanki glifosatu jest zdrowsze niż wypicie szklanki mleka, ale w rzeczywistości użyli nas oni jako królików doświadczalnych”.

Źródło: http://www.activistpost.com/2012/08/argentinian-study-finds-roundup.html

Autor: Elizabeth Renter, Activist Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.