Strona główna > Bez kategorii > Areał upraw GMO na świecie stale rośnie

Areał upraw GMO na świecie stale rośnie

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/areal-upraw-gmo-swiecie-stale-rosnie

Data publikacji: 22.02.2013

gmo10

 

Ilość upraw z roślinami modyfikowanymi genetycznie nadal rośnie.  Według Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA), światowy areał upraw tego typu został rozszerzony do 170,3 milionów ha. To o 10,3 mln ha więcej niż w 2011.

Liczba rolników uprawiających rośliny zmodyfikowane wzrosła o 600 tysięcy do 17,3 milionów. Zwiększone wykorzystanie genetycznie modyfikowanych nasion kukurydzy i soi w Brazylii spowodowało, że areał upraw GMO w krajach rozwijających po raz pierwszy przekroczył ten obsiewany w krajach rozwiniętych.  W 2012 roku kraje rozwijające się posiadały 52% światowej powierzchni upraw GMO.

 

W Brazylii, GMO zajmuje aż 36,6 milionów hektarów (6,3 mln ha więcej w porównaniu z 2011.), W USA – 69,5 mln ha (0,5 mln więcej), Argentyna – 23,9 milionów hektarów i Kanada – 11,6 milionów hektarów.  W ubiegłym roku uprawy GMO po raz pierwszy wprowadzono w kilku miejscach w Sudanie, który stał się czwartym krajem w Afryce, gdzie GMO rośnie w celach komercyjnych.  Kolejnym krajem, w którym po raz pierwszy uruchomiono uprawy GMO, była Kuba.

 

W niektórych krajach, areał upraw roślin zmodyfikowanych została zmniejszona. Powierzchnia zasiewów bawełny GMO w Kolumbii została zmniejszona z 49,3 do 28,2 tysięcy hektarów a w Rumunii z 7,0 do 0,2 tysięcy ha.  W 2012 roku uprawy GMO zredukowano też w Egipcie gdzie transgeniczną kukurydzą obsadzono tysiąc hektarów w porównaniu 1,8 tysięcy hektarów obsianych w 2011.

 

Według prognoz ISAAA, perspektywy upraw GMO na świecie w ciągu najbliższych trzech lat są ostrożnie optymistyczne.  W najbliższej przyszłości, można dopuścić do wzrostu transgenicznej trzciny cukrowej, a także ryżu i fasoli, które zawierają duże ilości beta-karotenu. Komercyjne uprawy genetycznie zmodyfikowanej pszenicy mają się rozpocząć od 2020 roku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.