Strona główna > Świat > Apple opatentował technologię która może przyczynić się do wprowadzenia cenzury

Apple opatentował technologię która może przyczynić się do wprowadzenia cenzury

Korporacja Apple, znana powszechnie z produkcji elektroniki użytkowej i oprogramowania, zdobyła patent na technologię która tylko z pozoru posiada niewinne zastosowania. Dzięki niej nikt nie będzie mógł już np. nagrywać koncertów lub filmów w kinach czy też wykonywać zdjęć tam gdzie jest to niedozwolone.

a
„Użytkownicy tych urządzeń nie będą mogli nagrywać np. antyrządowych demonstracji czy nielegalnych działań policji.”

Apple już w 2011 roku złożył odpowiedni wniosek do Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, ale dopiero teraz udało się opatentować prosty w działaniu wynalazek. Chodzi o możliwość blokowania aparatu w iPhone’ach za pomocą światła podczerwonego. Umieszczone w odpowiednich miejscach emitery podczerwieni będą wysyłać sygnały w postaci zakodowanych danych. Gdy skierujemy nasze urządzenie w jego kierunku, aparat po prostu przestanie funkcjonować a na ekranie pojawi się odpowiednia wiadomość.

a

Media wskazują, że dzięki tej technologii nikt nie będzie mógł nagrywać koncertów gdy artysta nie będzie sobie tego życzył. Jest to zresztą bardzo skuteczna metoda która z pewnością wprawi w niezadowolenie niejednego użytkownika iPhone’a. Jednak wraz z jej przyszłym możliwym wykorzystaniem wiążą się pewne kontrowersje – pojawiają się obawy że możliwość blokowania aparatu w smartfonach posłuży do wprowadzenia cenzury. Użytkownicy tych urządzeń nie będą mogli nagrywać np. antyrządowych demonstracji czy nielegalnych działań policji.

Źródło: http://www.cnet.com/news/apples-new-patent-will-block-your-iphone-from-recording-video-at-gigs/

Za: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/apple-opatentowal-technologie-ktora-moze-przyczynic-sie-wprowadzenia-cenzury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *