Strona główna > Polska > „Antysemicka” AK w świetnym czasie antenowym w BBC2

„Antysemicka” AK w świetnym czasie antenowym w BBC2

akProtesty Polaków efektów nie przyniosły

W sobotę, tuż po popularnym talent show „British Got Talent”, BBC2 rozpocznie nadawanie niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Protesty Polaków efektów nie przyniosły

Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany o 21.30 o czym można się przekonać na specjalnej stronie BBC, poświęconej serialowi. BBC2 to kanał niegdyś przeznaczony dla widzów o bardziej wysublimowanych gustach, w ostatnich latach stał się masowym. Jest dostępny na naziemnych multipleksach, w kablówkach i drogą satelitarną.

Decyzja brytyjskiego nadawcy publicznego wywołała protesty stowarzyszeń polonijnych. W zeszłym roku kilkadziesiąt osób protestowało przed siedzibą stacji w Londynie. W demonstracjach zorganizowanych przez stowarzyszenie Patriae Fidelis i grupę Polish Media Issues pojawił się transparent z napisem „Stop Nazi Propaganda”.

Patriae Fidelis informuje na Facebooku, że „nie poddaje się”. „Antypolski serial będzie pokazywany na BBC w najbliższą sobotę. Pracujemy nad planem działania. Aktywujemy nasze wszystkie angielskie kontakty i prosimy je o wsparcie w proteście! Niedługo poinformujemy Was do kogo i co pisać/dzwonić. Jeśli znacie ludzi pracujących w mediach to prosimy Was o kontaktowanie się z nimi! Na chwilę obecną brytyjskie media nawet nie zauważyły naszych protestów…” – czytamy w jednym z ostatnich wpisów.

Niemiecki serial, który był pokazywany również w Polsce, choć wzbudziło to ogromne kontrowersje. Po emisji w TVP, zorganizowana została dyskusja historyków i publicystów na jego temat. Historia piątki Niemców uwikłanych w wojnę pokazuje, że ich postawy w tym czasie nie były jednoznaczne. W jednym z wątków pojawiają się żołnierze Armii Krajowej w okupowanej Polsce. Przedstawieni są antysemici, którzy nie chcą pomóc Żydom z zatrzymanego niemieckiego transportu. W innej scenie dowódca oddziału przestaje pomagać Niemcowi, gdy okazuje się, że ten ma niemieckie korzenie.

Ale serial budzi również inne zastrzeżenia. „To serial mocno nacechowany emocjonalnie, niekoniecznie pełen bolesnych wspomnień – to próba oczyszczenia niemieckiej historii. Przesłaniem produkcji jest, że zwykli Niemcy – tzw. ‚Nasi matki, nasze ojcowie’, nie różnili się od zwyczajnej młodzieży – a wręcz zasługują na empatię i zrozumienie przez swoje wnuki” – pisał publicysta amerykańskiego „New York Times”.(NYT,anglojęzyczny żydowski szmatławiec/Polonuska)

Serial niemieckiego ZDF pokazano w wielu krajach świata, co zawsze spotyka się z protestami miejscowej Polonii. Jak informowaliśmy niedawno, w Australii w wyniku uporu polskiej społeczności, kilka miesięcy po emisji niemieckiego serialu ten sam nadawca zdecydował o nadaniu filmu „Generał Nil”.

Źródło: www.rp.pl/artykul/30,1104589-BBC2-nada-serial-Nasze-matki–nasi-ojcowie.html

Za: http://neon24-wiadomosci.neon24.pl/post/108437,antysemicka-ak-w-swietnym-czasie-antenowym-w-bbc2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *