Strona główna > Rosja > Antymonarchiczna czystka w Europie

Antymonarchiczna czystka w Europie

Sto dwa lata temu. 15 marca 1917 roku, na skutek rewolucji lutowej abdykował car Rosji Mikołaj II Romanow. Sama rewolucja rozpoczęła się 3 marca 1917 roku od strajku w fabryce zbrojeniowej Putiłowa w Piotrogrodzie. Stolica była sparaliżowana i odcięta od dostaw żywności, opału i niezbędnych surowców.

8 marca doszło w niej do protestów, w których udział wzięło od 79 do 128 tysięcy robotników. Protestujący skandowali „Precz z Niemką!”, mają na myśli carycę Aleksandrę, żonę Mikołaja II. Śpiewano marsyliankę, pieśń upodobaną przez rewolucjonistów. Armia, usiłując stłumić protesty, otworzyła ogień do demonstrujących na Newskim Prospekcie. Wiele osób straciło życie, a lojalność żołnierzy w stosunku do rządu została zachwiana. Niektórzy z nich przeszli na stronę zrewoltowanych mas. Jako pierwszy do akcji przystąpił pułk wołyński, który dotarłszy na miejsce wiedział już, że rewolucji nie da się stłumić w zarodku. 
Car Mikołaj II uczynił generała Iwanowa dowódcą wojsk wiernych rządowi i rozkazał mu opanowanie sytuacji. Sam postanowił powrócić do stolicy, jednakże sympatyzujący z rozruchami kolejarze nie przepuścili go. 14 marca 1917 roku Duma wraz z Radą Delegatów Żołnierskich i Robotniczych powołała nowy rząd, na czele którego stanął xiążę Gieorgij Lwow. Dzień później car, wobec braku innych perspektyw, abdykował w imieniu własnym i syna na rzecz młodszego brata, wielkiego xięcia Michała. Ten jednak podobnie dokonał aktu abdykacji, tym razem na rzecz gabinetu powołanego przez Dumę. Tak oto, przed 102 laty upadła monarchia rosyjska.
Korona Romanowów padła ofiarą antymonarchicznej czystki do jakiej doszło w Europie za sprawą I wojny światowej. W okresie 1917-1918 z powodu zawirowań politycznych i wojennych w Europie upadły trzy cesarstwa, pięć królestw oraz osiemnaście xsięstw.

Autor: PM 
Korekta: TG

Za:  https://www.facebook.com/MyReakcja/photos/a.1683765521946605/2272824256374059/?type=3&theater

* Tytuł dodany przez Redakcję RCR

Za: http://kin-rchristusrex.blogspot.com/2019/04/antymonarchiczna-czystka-w-europie.html#more
27.04.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.