Strona główna > Polska > „Anty-NWO” – antysemickie hasło na ścianie sądeckiej synagogi

„Anty-NWO” – antysemickie hasło na ścianie sądeckiej synagogi

Duży napis umieszczono na elewacji od strony ul. Piotra Skargi. – Niestety to nie jest pierwszy taki przypadek – mówi Marek Wcześny, kierownik Galerii Stara Synagoga. Na ścianach jest mnóstwo innych śladów po antysemickich hasłach. Zmywanie ich nie jest łatwe, ponieważ mury są z piaskowca, więc za każdym razem kamień się ściera.

554c888390cc9_p

Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, współorganizator cyklu imprez przybliżających sądeczanom genezę świąt żydowskich, raz latem ub.r. był blisko tego, by spotkać się twarzą w twarz z wandalem, który nie krył antysemickich poglądów. – Tuż przed kolejnym spotkaniem z naszego cyklu zakapturzony mężczyzna napisał hasło „Żydy won!” tuż przy wejściu do synagogi – opowiada Franczak. Wandal został zauważony, gdy próbował namalować Gwiazdę Dawida. Zanim rzucił się do ucieczki, ktoś zrobił mu zdjęcie telefonem. Zdjęcie zabezpieczyła policja. Miało jednak zbyt słabą jakość, żeby sprawcę udało się zidentyfikować. Gdyby to się jednak udało, za głoszenie antysemickich haseł sprawca mógł trafić do więzienia na trzy lata. Właściciel obiektu mógłby też domagać się od niego pokrycia kosztów usunięcia napisów. – Upowszechniamy kulturę i historię Żydów właśnie po to, by podobne sytuacje się nie zdarzały – mówi Artur Franczak. – To ważne, ponieważ niezrozumienie i nietolerancja doprowadziły do Holokaustu. O zdarzeniu została powiadomiona Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie, do której należy obiekt użytkowany przez sądeckie muzeum. Nie udało nam się uzyskać jej komentarza do zajścia.

Za: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3853835,antysemickie-haslo-na-scianie-sadeckiej-synagogi-wandal-poszukiwany,id,t.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *