Strona główna > Zdrowie > Analitycy z Goldman Sachs: Czy wyleczenie pacjentów zapewni zrównoważony biznes?

Analitycy z Goldman Sachs: Czy wyleczenie pacjentów zapewni zrównoważony biznes?

W raporcie analityków czytamy, że należący do Gilead lek na zapalenie wątroby C przyniesie w tym roku mniej niż $4 mld.

Jednorazowe podanie leku w przypadku chorób nie jest dobre dla biznesu – dokładniej mówiąc, jest szkodliwe dla długoterminowych zysków – napisał analityk Goldmana Sachsa w raporcie z 10 kwietnia dla klientów biotech, poinformowała jako pierwsza CNBC / first reported by CNBC.

Raport banków inwestycyjnych zatytułowany „The Genome Revolution”, zadaje klientom delikatne pytanie: „Czy wyleczenie pacjentów zapewni zrównoważony biznes?” Odpowiedź musi być „nie”, zdaniem dostarczonych później informacji.

Wyjaśnił to analityk Salveen Richter wraz z kolegami:

Potencjał dostarczania „leków jednorazowych” jest jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów terapii genowej, genetycznie zmodyfikowanej terapii komórkowej i edycji genów. Ale takie terapie oferują bardzo odmienne perspektywy w odniesieniu do powtarzających się przychodów w porównaniu z leczeniem długotrwałym… Choć taka propozycja ma ogromne znaczenie dla pacjentów i społeczeństwa, może stanowić wyzwanie dla twórców leków genowych, którzy szukają trwałego przepływu środków pieniężnych.

Jako przykład w realnym świecie wskazano na Gilead Sciences, która wprowadza na rynek lek na zapalenie wątroby typu C o wskaźnikach wyleczenia przekraczających 90%. W 2015 wartość sprzedaży leczenia zapalenia wątroby typu C wyniosła $12.5 mld. Ponieważ coraz więcej osób zostało wyleczonych, a liczba osób zarażonych była mniejsza, sprzedaż zaczęła słabnąć. Analitycy Goldman Sachs szacują, że leki przyniosą w tym roku mniej niż $4 mld.

„Gwałtowny wzrost i spadek franczyzy [Gilead] zapalenia wątroby typu C podkreśla jedną z dynamik skutecznego leku, który trwale leczy chorobę, co skutkuje stopniowym wyczerpywaniem się powszechnej puli pacjentów” –  napisali analitycy. W raporcie zauważono, że choroby takie jak powszechne nowotwory – gdzie „pula przypadków pozostaje stabilna” – są mniej ryzykowne dla biznesu.

Aby ogólnie omówić kwestię zrównoważonego rozwoju, w sprawozdaniu sugeruje się, że firmy biotech koncentrują się na chorobach lub dolegliwościach, które wydają się być coraz powszechniejsze i / lub już mają dużą częstość występowania. Sugeruje to także, że firmy są innowacyjne i stale poszerzają swoje portfolio leków. To może „zrekompensować malejącą trajektorię przychodów z wcześniejszych aktywów”. I na koniec wskazuje na to, że gdy będą takie leki, to mogłyby dać więcej możliwości inwestycyjnych w leczeniu „choroby starzenia się”.

Nasz portal skontaktował się z Goldman Sachs, ten potwierdził treść raportu, ale odmówił komentarza.

Beth Mole – 12/04/2018

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Źródło: https://arstechnica.com/tech-policy/2018/04/curing-disease-not-a-sustainable-business-model-goldman-sachs-analysts-say/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *