Strona główna > Nauka > Amerykański myśliwiec odrzutowy F-35 podatny na włamania

Amerykański myśliwiec odrzutowy F-35 podatny na włamania

F-35 Wolna Polska Wiadomości

Zgodnie z raportem, najnowsze i najdroższe amerykańskie myśliwce wojskowe F-35 mogą być podatne na włamania dzięki będących na ich wyposażeniu wartych 500.000 dolarów hełmów operacyjnych z HUD¹.

F-35
F-35

Bogaty technologicznie, w pełni skomputeryzowany hełm ma dać pilotom nowe możliwości bojowe, gdy samoloty wejdą w skład amerykańskiej floty w najbliższych latach, CBS News raport.

Hełm jest sterowany przez komputer o nazwie ALIS, który funkcjonuje w nim jako „mózg” całego myśliwca.

„Wygląda w zasadzie jak komputer, a pilot wnosi go na pokład samolotu i podłącza go do szczeliny (slotu) obok niego w kabinie. Zawiera wszystkie informacje na temat bojowej misji w której będzie brał udział”, powiedział korespondent David Martin, który przeprowadzał próbę hełmu dla programu „60 minut”.

Ale ALIS ma problem bezpieczeństwa. „To jest soczyste, łakomym kąskiem dla hakerów”, powiedział Martin. „Jeżeli twój przeciwnik może uzyskać dostęp (czyt. włamać) do uruchomionego na pokładzie samolotu oprogramowania [misja] to zasadniczo już pokonał twój samolot.”

Lockheed Martin F-35 okazał się być kontrowersyjnym programem. Chociaż Pentagon zainwestował w projekt prawie 400 miliardów dolarów na zakup 2400 samolotów, finalizacja programu ma opóźnienie wynoszące 7 lat i przyniosła już 163 miliardy dolarów dodatkowych nakładów w stosunku do budżetu.

The Aviation Week poinformował, że samoloty wojskowe USA w ramach programu F-35 Join Strike Fighter nie są w stanie uciec przed radarami Rosji i Chin.

„F-35 Joint Strike Fighter… nie jest bowiem w stanie ukryć się przed oczami coraz to większej liczby chińskich i rosyjskich radarów”, stwierdza raport.

Na początku tego roku, Departament Obrony USA uchylił przepisy, które zakazywały używania chińskich elementów przy produkcji broni w USA, w tym myśliwców F-35.

Szef US do spraw zakupów i inwestycji Frank Kendall uwzględnia dostawy dla dwóch F-35 z wykorzystaniem chińskich magnesów do nowego systemu radarowego myśliwca, oraz w podwoziu i innych podzespołach samolotu, wg recenzji Reuters dokumentów Pentagonu.

1. HUD – skrót od ang. Head-Up Display – wyświetlacz przezierny prezentujący informacje na specjalnej szybie bez zasłaniania widoku

opr. ls

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *