Strona główna > Rosja > Amerykanie wymienili Rosję jako głównego wroga USA

Amerykanie wymienili Rosję jako głównego wroga USA

Amerykanie wymienili Rosję jako „głównego wroga USA”. Liczba Amerykanów uważających, że „Rosja jest głównym wrogiem USA”, w ciągu roku zwiększyła się dwukrotnie, wykazał sondaż przeprowadzony przez Gallupa.

a1,2

Według sondażu takiego zdania jest około 18% Amerykanów. Dwa lata wcześniej ten wskaźnik wynosił jedynie 2% a w 2014 roku wzrósł do 9%.

Na tle zwiększonych sprzeczności pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem Rosja zajęła pierwsze miejsce w ratingu „głównych wrogów” USA. Na drugim miejscu znajduje się Korea Północna a Chiny i Iran, zajmujące pierwsze miejsca listy w ciągu poprzednich 3 lat, znacznie „spadły” ze swoich pozycji.

Jednocześnie prawie połowa Amerykanów uważa, że rosyjska potęga militarna przedstawia zagrożenie dla ich kraju, do tego punktu widzenia skłania się 49% badanych. Ponadto 41% obywateli USA rozpatruje Rosję jako poważne, ale nie krytyczne, zagrożenie.

Dla 7% badanych Amerykanów Rosja nie jest zagrożeniem chociaż w 2014 roku ten wskaźnik wynosił 17%. Na liście zagrożeń, które respondenci uważają za krytyczne dla życiowych interesów USA w najbliższych 10 latach, militarna potęga Rosji zajęła pierwsze miejsce.

Jako poważniejsze zagrożenia badani skojarzyli organizację terrorystyczną ISIL i międzynarodowy terroryzm (84%), prace Iranu nad bronią jądrową (77%) i militarną potęgę Północnej Korei (64%).

Sondaż Gallupa był przeprowadzony w dniach 8-11 lutego, natychmiast po tym jak w wyniku spotkania „normandzkiej czwórki” został przyjęty kompleks środków proponujących, w szczególności, przerwanie ognia w Donbasie od 15 lutego, wycofanie broni ciężkiej i utworzenie strefy bezpieczeństwa.

Za: http://3rm.info/main/54911-amerikancy-nazvali-rossiyu-glavnym-vragom-ssha.html

Data publikacji: 16.02.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *