Strona główna > Rosja > Ambasador Rosji: Napaść na Białoruś będzie traktowana jak atak na Rosję

Ambasador Rosji: Napaść na Białoruś będzie traktowana jak atak na Rosję

– Atak wojskowy na Białoruś zostanie potraktowany przez Moskwę jak agresja przeciwko Rosji „ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami”, oświadczył szef rosyjskiej misji dyplomatycznej w Mińsku Michaił Babicz, w wywiadzie dla kanału  „Białoruś 1”. 

Ambasador Rosji w Mińsku komentował na antenie białoruskiej telewizji zapowiedź polskiego ministra obrony Mariusza Błaszczaka o przywróceniu pułku w Suwałkach (przy granicy z obwodem kaliningradzkim i Białorusią). Według Babicza, ta zapowiedź „to czynnik niepokojący i nie można go lekceważyć”. Dyplomata podkreślił, że w tej sytuacji Rosja wspólnie z Białorusią podejmą odpowiednie kroki.

„Mamy regionalne zgrupowanie wojsk i sił, mamy sformowane wszystkie komponenty niezbędne zarówno do obrony jak i odpowiedzi militarnej”, powiedział Babicz.

Według Babicza plany zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w pobliżu granic Rosji i Białorusi nie przysłużą się bezpieczeństwu państw sąsiednich. „Na pewno ani Polsce, ani graniczącym państwom, gdzie te bazy powstają, nic dobrego taki konflikt nie przyniesie” – mówił.

Ambasador zapewnił, że Białoruś jest „całkowicie chroniona i może być absolutnie spokojna”.

18 października minister  poinformował, że podjął decyzje o odtworzeniu w Suwałkach pułku, który został zlikwidowany przeszło 8 lat temu.

Łukaszenka stawia na partyzantkę

Aleksander Łukaszenka zapowiedział niedawno podczas wizyty na poligonie, że w razie wojny rozda narodowi Białorusinom 7 mln sztuk broni. Z jego wcześniejszych wypowiedzi wynika, że prezydent Białorusi obawia się agresji z innego kierunku niż zachodni. Ze strony sojuszniczej Rosji, wskazuje rosyjski portal wersia.ru w swoim komentarzu. „Jeśli będziemy dysponować odpowiednią ilością broni strzeleckiej: automatycznej, pistoletów, … Czytaj dalej

Za: https://kresy24.pl/ambasador-rosji-w-minsku-bialorus-jest-calkowicie-chroniona-i-moze-byc-absolutnie-spokojna/

Data publikacji: 22.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *