Strona główna > Świat > Albania i Kosowo podpisały porozumienie wojskowe

Albania i Kosowo podpisały porozumienie wojskowe

Kosowo

Kosowo

Obawa przed „Wielką Albanią”

Podpisanie porozumienia wojskowego między rządami w Prisztinie i Tiranie, w którym zawiera się ścisła współpraca i wymiana jednostek wojskowych Armii Albańskiej i Korpusu Ochrony Kosowa, jest pierwszym krokiem do zjednoczenia południowo-wschodnich prowincji serbskich z Kosowem i Albanią, twierdzą eksperci.

Unifikacja sił zbrojnych nie stanowi zagrożenia dla Serbii obecnie, ale eksperci nie wykluczają tego w przyszłości.

W zasadzie nie ma wątpliwości, że porozumienie wojskowe podpisane w Prisztinie przez Agima Ceku i albańskiego ministra obrony Arbena Imami jest małym krokiem ku Wielkiej Albanii – co dzieje się za zgodą mocarstw [i przy milczeniu ścierwomediów – Ussus]. Mimo że Serbia i północne Kosowo nie są obecnie zagrożone, istnieje realna obawa, że dwie zjednoczone armie albańskie mogą zagrozić pokojowi w regionie.

Podpisane porozumienie wojskowe jest groźne szczególnie wobec tego, iż umożliwia albańskim jednostkom rezydowanie w Kosowie mimo że nie maja one w pełni uznania międzynarodowego. Prisztina uzyska także bezpośrednie wsparcie z Albanii na polu szkolenia i rozwoju personelu Kosowskich Sił Bezpieczeństwa. To wszystko dzieje się z błogosławieństwem NATO, którego żołnierze stoją w Kosowie i Albanii – już będącej członkiem sojuszu [trzeba przecież gdzieś na misje jeździć!]

„Sytuacja, po zawarciu porozumienia między Prisztiną i Tiraną, jest alarmująca”, mówi emerytowany generał Radovan Radinovic, były szef Departamentu Strategii w centrum Wojskowych Szkół Wyższych.

„Kosowo w zasadzie nie ma południowej granicy więc unifikacja obszarów na których mieszkają Albańczycy jest celem, który politykom w Prisztinie i Tiranie trudno ukryć”, mówi Radinovic.

„Porozumienie powinno być analizowane w tym właśnie kontekście. Możliwość, wkroczenia sił albańskich do państwa niemającego pełnego uznania międzynarodowego oraz niebędącego członkiem ONZ, jest niebezpieczna z punktu widzenia prawa międzynarodowego”, dodaje Radinovic.

Były Szef Sztabu jugosłowiańskiej armii, Branko Krga, mówi, że porozumienie między Prisztiną a Tiraną ma w pierwszym rzędzie znaczenie propagandowe, ponieważ celem jest ukazanie iż Kosowo może zawierać takie umowy. Dodał jednak, że połączona obecność sił wojskowych Albanii i Kosowa w strefie wojennej, może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Serbii.

6 VII 2013 r.
źródło:  Nebojsa Kocic, InSerbia
przygotował: Ussus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.