Strona główna > Zdrowie > 9 znaków ostrzegawczych niedoboru wit. D

9 znaków ostrzegawczych niedoboru wit. D

Znaczenie wit. D jest dobrze znane. Już w latach 1930 lekarze rozpoznali związek między niedoborem wit. D i chorobą szkieletu pod nazwą krzywica. Jest to miękczenie kości i zębów. Nawet jeśli dieta ma odpowiednie poziomy wapnia, bez wystarczającej ilości wit. D dla dobrego kontrolowania poziomów wapnia i fosforu w krwiobiegu, może wystąpić demineralizacja kości. Objawy krzywicy to wykrzywione nogi, ból kości, problemy z zębami, poszerzenie nadgarstków, częste złamania kości i zdeformowana czaszka.

a

Ponieważ krzywicę rzadko obserwuje się w krajach pierwszego świata, łatwo jest myśleć, że niedobory wit. D należą do przeszłości. Ale nowe badanie rzuca światło na inne, bardziej subtelne objawy niedoboru wit. D. Wiele chorób które, na pierwszy rzut oka, wydają się w ogóle nie mieć związku z czymś tak oczywistym fizycznie jak krzywica, faktycznie pochodzi z powodu braku wit. D.

Wit. D – co to  jest?

Określenie wit. D, zdaniem portalu Drugs and Supplements [Leki i suplementy] Kliniki Mayo w rzeczywistości odnosi się do kilku form witaminy, łącznie z D2, która pochodzi z diety, i D3, wytwarzanej przez naszą skórę kiedy jest narażona na światło słoneczne. Głównym zadaniem wit. D w organizmie jest regulowanie poziomów wapnia i fosforu we krwi.

Witamina słońca?

W rzeczywistości trudno jest dostać wystarczającą ilość wit. D ze zwykłej diety. Najduje się ona w najwyższej koncentracji w tłustej rybie takiej jak tuńczyk, makrela i łosoś. Niektóre grzyby mają też dużo D, i ich poziom witaminy podnosi się kiedy narażone są na światło ultrafioletowe.

Mimo że nasza skóra wytwarza trochę potrzebnej nam codziennie wit. D, tylko narażenie na słońce zwykle nie wystarcza. Czynniki takie jak pora roku, kąt słońca, chmury, poziomy zanieczyszczeń i nawet używanie brokerów słońca mogą bardzo ograniczać ilość wytwarzanej przez skórę wit. D.

Objawy niedoboru wit. D: 9 znaków ostrzegawczych

Niektóre osoby mające niedobór wit. D nie mają widocznych objawów. Ci którzy mają objawy mogą doświadczać niespokojny sen, skurcze mięśni, ogólne zmęczenie, bóle stawów i mięśni albo słabość, niezdolność do koncentracji, ból głowy, konstypacja albo biegunka oraz problemy z pęcherzem moczowym. Poniżej 9 innych poważnych dolegliwości wiązanych z niedoborem wit. D:

  • Astma – Suplementacja wit. D w dawce 1.200 IU dziennie zmniejsza ataki astmy i ich ostrość.
  • Depresja – Niedobór wit. D wiąże się z depresją i innymi chorobami psychicznymi. Nawet kobieta dostająca wystarczającą ilość wit. D w czasie ciąży pokazuje zmniejszenie szans na to żeby jej nienarodzone dziecko rozwinęło w sobie szanse choroby umysłowej w późniejszym życiu.
  • Choroba serca – Artykuł opublikowany w Molecular Nutrition & Food Research informuje, że choroba sercowo-naczyniowa jest dużo bardziej powszechna u osób z niedoborem wit. D. Niektóre dzieci, jak czytamy w tym artykule, z poważnymi zaburzeniami serca też dobrze reagowały na leczenie wit.
  • Nadciśnienie – Wiąże się z niedoborem wapnia, magnezu, potasu i wit. D.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów – Ta wyniszczająca choroba wywołuje zapalenie systemowe, ostry ból i uszkodzenie stawów. Badania pokazały, że wit. D może łagodzić ból i sztywność.
  • Stwardnienie rozsiane – Badania wykazały, że w zachorowaniu na nie rolę odgrywa geografia. Im dalej mieszkasz od równika – i im mniej dostajesz słońca – tym bardziej prawdopodobna ta choroba. To sugeruje silny związek między stwardnieniem ro-sianym i wit. D
  • Rak – Kilka różnych rodzajów nowotworu powiązano z niedoborem wit. D, np. rak piersi, prostaty i jelita grubego. Ten związek jest tak silny, że Mayo Clinic sporządziła listę różnych zalecanych dawek tej witaminy w profilaktyce raka i leczeniu raka prostaty.
  • Choroba przyzębia – To zapalenie dziąseł może wywołać ból, krwawienie i utratę zęba/ów. Wit. D pomaga w tworzeniu defensyn i katelikydyn, co z kolei może obniżyć liczbę szkodliwych bakterii w jamie ustnej.
  • Cukrzyca – Artykuł w World’s Healthiest Foods pokazuje, że słaba kontrola krew-cukier jest objawem niedoboru wit. D. To z kolei może zwiększać ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Aurora Geib

Tłum. Ola Gordon

Źródło: http://www.naturalnews.com/045528_vitamin_D_deficiency_symptoms_nutrition.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.