Strona główna > Zdrowie > 9 chorób wskazujących na toksyczność mineralną

9 chorób wskazujących na toksyczność mineralną

Do życia wszyscy potrzebujemy witamin i minerałów…

a

Minerały dzielą się na makro i śladowe. Makro rutynowo mierzy się w badaniu krwi: sód, chlor, potas, magnez, wapń i fosfór. Śladowe nie są łatwe do zmierzenia: chrom, miedź, jod, żelazo, mangan, molibden, selen i cynk. Wszystkie służą jako czynniki niezbędne dla setek istotnych procesów enzymatycznych i dla normalnych funkcji witamin.

Są też minerały toksyczne…

One osłabiają procesy komórkowe i wywołują choroby. Do nich należą: aluminium, antymon, arszenik, kadm, ołów i rtęć oraz inne. Można oczekiwać, że organizm normalnie jest w stanie usuwać je poprzez pot, mocz czy kał. Ale kiedy jest się narażonym na nie wystarczająco długo, albo osłabiony  jest system immunologiczny i wydalanie, stajesz się toksyczny.

Jak mierzy się toksyczność mineralną?

Krew jest jednym z miejsc do zbadania poziomów minerałów, ale ta metoda nie daje precyzyjnych wyników. Włos może pokazać niedawne narażenie na toksyczne minerały, bo one koncentrują się we włosach 200-300 razy więcej niż mierzone we krwi czy moczu.

Przemyślmy jak różnią się włosy od krwi: włos ujawnia narażenie na elementy toksyczne bez żadnej „homeostazy” jak krew. Krew musi ciągle utrzymać wszystkie tkanki optymalnie zdrowe i jest pod stałym wpływem dostarczanych hormonów utrzymujących w równowadze cały system. Z włosami tak nie jest… jest to produkt wydalania skóry. Na przykład pacjenci na etapie 4 raka zwykle mają idealny skład chemiczny krwi z powodu tego efektu homeostazy krwi.

Prominentny lekarz [internetowy] niepoprawnie napisał odnośnie analizy włosa, że:

„… jedynym sposobem [oszacowania poziomu minerałów w organizmie] jest ich pomiar we krwi”. Twierdzi też, że „… normalnego stężenia minerałów we włosie nie ustalono”, wskazując na zmienność analizy mineralnej włosów.

Wręcz przeciwnie, analiza włosów jest pożytecznym narzędziem badań. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) poinformowała, że „… jeśli próbki włosów zebrane są i oczyszczone prawidłowo, i analizowane najlepszymi metodami analitycznymi przy wykorzystaniu standardów i ‚blanks’, w czystym i wiarygodnym laboratorium przez doświadczony personel, dane są wiarygodne”.

Laboratoria stosują te same metody jakie stosuje się w badaniu próbek ziemi i skał na poziomy minerałów. One także zdają sobie sprawę z tego, że minerały we włosach mogą być pod wpływem szamponów, rozjaśniaczy, farb i procesu prostowania, i biorą je pod uwagę w interpretacji wyników.

Dlatego kiedy bada się w połączeniu z objawami i innymi wynikami laboratoryjnymi, włosy mogą pomóc lekarzowi zbadać metale toksyczne, co może pomóc wyjaśnić (ale niekoniecznie „diagnozować”) niektóre stany zdrowotne. Przyjrzymy się im.

Jakie objawy wskazują na toksyczność mineralną?

Czasem choroba jest pierwszym objawem toksyczności mineralnej. W rzeczywistości narażenie na aluminium, antymon, arszenik, kadm, ołów i rtęć wiąże się z wielu stanami chorobowymi. Poniżej niektóre z nich:

  • Alopecia (łysienie)
  • Alzheimer i utrata pamięci
  • Depresja
  • Zmęczenie
  • Nietolerancja glukozy
  • Malabsorpcja i niedobór substancji odżywczych
  • Objawy podobne do Parkinsona
  • Niska produkcja testosteronu
  • Problemy ze wzrokiem.

Spójrzmy bliżej na najbardziej notoryczny toksyczny metal…

Toksyczność rtęci

Mówi się że rtęć wywołuje zwyrodnienie nerwów sensorycznych i motorycznych. Częściej występującymi objawami są: parestezja (drżenie lub ból), sensoryczny ból neuropatyczny obwodowy i zaburzenia wzroku. Problemy z nerwami motorycznymi obejmują niestabilny chód, osłabienie, upadki, drżenie i niewyraźna mowa. Bóle głowy, problemy emocjonalne i wysypki podobno wiąże się  z toksycznością rtęci.

Ponadto wykryto, że rtęć koncentruje i osłabia funkcję serca, tarczycy, przysadki i gruczołów nadnerczy.

Jak można zatruć się rtęcią? Może to być amalgam dentystyczny (srebrne plomby), tuńczyk, rtęciowe środki grzybobójcze na nasionach i warzywach, leki, narażenie zawodowe czy na-wet przejście na niemowlę z łożyska albo mleka matki.

Jest wiele objawów wiążących się z zatruciem rtęcią. Pomyślmy o objawach np. dysfunkcja gruczołów nadnerczy, mózgu i nerwów (depresja, utrata pamięci, nerwowość, neuropatie i osłabienie mięśni) albo wysypka skórna czy wypadanie włosów.

W następnym artykule podam krótkie streszczenie innych głównych metali toksycznych ta-kich jak aluminium, antymon, arszenik, kadm i ołów, łącznie ze źródłami i prawdopodobnymi powiązanymi z tym objawami.

Tłum. Ola Gordon

https://easyhealthoptions.com/9-diseases-can-indicate-mineral-toxicity/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *