Strona główna > Świat > 85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa ludności świata

85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa ludności świata

Dysproporcja między najbogatszymi ludźmi, a resztą świata ma tendencję wzrostową. Według raportu opublikowanego przez organizację Oxfam: 85 najbogatszych osób na świecie posiada tyle, ile połowa  najbiedniejszej ludności świata.

Rich_poor-sao-paolo

Raport który został opublikowany na łamach „Time” i „Guardian”  wzywa rządy do ujawnienia  międzynarodowych  oszustów podatkowych oraz inwestycji  w instytucje publiczne, takie  jak opieka zdrowotna, a także do wdrożenia podatków progresywnych i eliminowania nieprzejrzystych struktur politycznych, które zachęcają do korupcji.

http://www.oxfam.org/sites/www.oxfam.org/files/bp-working-for-few-political-capture-economic-inequality-200114-en.pdf

http://time.com/1420/worlds-85-wealthiest-people-as-rich-as-3-5-billion-poorest/

http://www.theguardian.com/business/2014/jan/20/oxfam-85-richest-people-half-of-the-world

Według raportu, 210 osób, stało się miliarderami w ciągu ostatniego roku, dołączając do grupy 1426 osób, które posiadają  łącznie równowartość 5,4 bilionów dolarów. Łączne bogactwo jednego procenta najbogatszych ludzi na świecie wynosi obecnie ponad 110 bilionów dolarów.

„Ta ogromna koncentracja zasobów ekonomicznych w rękach małej liczby osób stanowi znaczące zagrożenie dla systemu politycznego i gospodarczego” – stwierdza raport.

Organizacja Oxfam przewodniczyła międzynarodowej konfederacji składającej się z 17 organizacji, które działają w 90 krajach na całym świecie.  Oxfam  ma na celu znaleźć rozwiązania zmniejszające  ubóstwo  i  niesprawiedliwość społeczną na świecie. Organizacja działająca non-profit  poprzez przeprowadzone sondaże zwraca uwagę na problem przepisów ustawowych i wykonawczych, które są zaprojektowane z korzyścią  wyłącznie dla najbogatszych.

ferrieres003

128356_1267637655_f36d_p

„Badanie przeprowadzone w sześciu krajach (Hiszpania, Brazylia, Indie, RPA, Wielka Brytania i USA) wykazało, że większość osób uważa, że prawo działa na korzyść najbogatszych” – raport Oxfam.

Rozporządzenia  rządowe  uniemożliwiają osobą  znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej na polepszenie warunków bytowych, co w  pogarszających się warunkach ekonomicznych zwiększa liczbę osób z marginesu społecznego. Wielkie korporacje transferując zyski do rajów podatkowych pogłębiają patologiczną sytuację. Warunki ekonomiczne w wielu krajach pogorszyły się również w  klasie średniej przybliżając ją do klasy biednej.

Od chwili publikacji tego tekstu, problem tylko się powiększył. Najnowsze dane pokazują, że liczba osób posiadających tyle co  połowa ludzkości zmniejszyła się  z 85 do 67 osób.

Michał KK

Źródło:

http://www.exposingtruth.com/85-richest-individuals-now-much-half-global-population/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *