Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > 70-letni bojkot przerwany. Przedstawiciel brytyjskiej korony z wizytą w Izraelu

70-letni bojkot przerwany. Przedstawiciel brytyjskiej korony z wizytą w Izraelu

Książę William – pierwszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej – właśnie składa oficjalną wizytę na ziemi, którą Wielka Brytania zarządzała w ramach mandatu Ligi Narodów od 1920 do 1948 roku. Wizyta w Izraelu jest bezprecedensowa.  

Do tej pory brak formalnej wizyty przedstawiciela brytyjskiej monarchii był jednoznacznie interpretowany jako bezceremonialna reprymenda dla państwa Izrael. Powstało ono w 1948 r. w następstwie licznych zabójstw brytyjskich żołnierzy na ziemi palestyńskiej przez żydowskie bojówki syjonistyczne. Znaczenie wizyty jest bardziej symboliczne niż merytoryczne – przekonują organizatorzy wizyty – mimo że książę William spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu, prezydentem Reuvenem Rivlinem i prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Książę Cambridge przebywa z pięciodniową wizytą na Bliskim Wschodzie. Z Jordanii w poniedziałek udał się do Jerozolimy, gdzie spędził noc w hotelu King David, brytyjskiej siedzibie administracyjnej podczas sprawowania mandatu Ligii Narodów, którą zbombardowała żydowska bojówka Irgun w 1946 roku, zabijając 91 osób. Wizyta Williama odbywa się na prośbę brytyjskiego rządu, ale brytyjscy urzędnicy określili ją jako całkowicie apolityczną. Ponieważ odwiedza nie tylko Jerozolimę i Tel Awiw, ale także Ramallah, będzie musiał bardzo ostrożnie postępować, by nie robić ani nie mówić niczego, co można by zinterpretować jako oświadczenie polityczne – sugerują media.

Również brytyjski konsul generalny Philip Hall mówił dziennikarzom w Jerozolimie, że chociaż jest jasne, że polityka w regionie jest trudna zapewniał, że „to nie jest wizyta polityczna”. – Uważamy, że to dobry moment, aby skupić się na wielu aspektach życia, które nie mają charakteru politycznego – tłumaczył. – Wiemy, że nie jest to czas, kiedy możemy świętować postęp w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. Wierzymy, że zaangażowanie jest co najmniej tak samo ważne w trudnych czasach, jak w czasach dobrej koniunktury, a może nawet bardziej – przekonywał.

Konsulat Generalny w Jerozolimie odpowiada za plan podróży Williama we wschodniej Jerozolimie i Ramallah, podczas gdy ambasada brytyjska w Tel Awiwie zajmuje się aspektami trzydniowej wizyty w zachodniej Jerozolimie i Tel Awiwie. – Przyszedł czas na taką wizytę – powiedział Hall – biorąc pod uwagę relacje Wielkiej Brytanii z rządami Jordanii, Palestyny ​​i Izraela. Książę osiągnął etap swojej kariery, w którym jest gotowy do współpracy z tym regionem – dodał. – Książę jest młodym mężczyzną i jest to region ważny dla Wielkiej Brytanii teraz i w nadchodzących dziesięcioleciach. Książę jest tutaj, aby dowiedzieć się o tym i zaangażować się w relacje z tymi, którzy będą kształtować przyszłość – wyjaśnił.

W ciągu ostatniego roku Palestyńczycy wezwali Wielką Brytanię do wystosowania oficjalnych przeprosin za swoją rolę, jaką odegrali w utworzeniu państwa Izrael, w tym za wydanie Deklaracji Balfoura. Zapytany o ten problem konsul brytyjski odpowiedział: – Nie oczekuję, że książę Cambridge przeprosi za działania Wielkiej Brytanii. Dodał, że Palestyńczycy są gotowi powitać księcia. – Opinie, które otrzymałem od Palestyńczyków do tej pory, bezpośrednio i pośrednio, były bardzo pozytywne. Mówią mi, że są zadowoleni, że książę przyjedzie i że jego interesy oraz zaangażowanie w sprawy Palestyńczyków są bardzo mile widziane – wyjaśnił konsul.

Przedstawiciel monarchii brytyjskiej w Jerozolimie miał odwiedzić Stare Miasto na okupowanych terytoriach palestyńskich. Tradycyjnie – jak każda głowa państwa – książę William udał się także do Instytutu Jad Waszem, gdzie przed laty zasadzono drzewo na cześć jego prababki – księżniczki Alice – za uratowanie Żydów greckich podczas Holokaustu. Spotka się osobno z Netanjahu i Rivlinem, a następnie pojedzie do Jaffy na mecz piłki nożnej z udziałem żydowskich i arabskich dzieci. Wieczorem będzie uczestniczyć w przyjęciu w rezydencji brytyjskiego ambasadora. W środę rano książę uda się do Tel Awiwu, zanim pojedzie do Ramallah i spotka się z Abbasem. W środę wieczorem książę będzie uczestniczył w przyjęciu zorganizowanym przez Brytyjski Konsulat Generalny, gdzie ma wygłosić mowę. W czwartek odwiedzi grób księżniczki Alice z Grecji – swojej prababki i matki księcia Edynburga – w prawosławnej cerkwi św. Marii Magdaleny na Górze Oliwnej. Potem wróci do kraju.

Książę Filip odwiedził grób w 1994 roku po tym, jak został zaproszony na ceremonię uhonorowania jej zaangażowania w ratowanie greckich Żydów w 1940 roku. Wizyta księcia Williama następuje w okresie zwiększonego napięcia w regionie. Ponad 100 Palestyńczyków zostało zabitych przez izraelskie wojsko podczas niedawnych protestów na granicy z Gazą. W Ramallah książę ma wziąć udział w wydarzeniach dotyczących problemów społeczności uchodźców i zapewnić „okazje do świętowania kultury, muzyki i jedzenia w Palestynie”.

W niedzielę 36-letni książę przebywał w Jordanii, gdzie został przyjęty przez 23-letniego księcia Husseina, z którym oglądał mecz Anglii z Panamą. Odwiedził ruiny rzymskiego miasta Dżarasz, atrakcję turystyczną, w której księżna Cambridge była fotografowana jako dziecko, podczas gdy jej rodzina mieszkała w Jordanii w latach 80-tych.

Trzydniowy pobyt księcia Cambridge, kończący siedemdziesięcioletni nieoficjalny bojkot Izraela przez rodzinę królewską, prawdopodobnie będzie pełen historycznej symboliki. Co ciekawe w Tel Awiwie, przed spotkaniem z młodymi Izraelczykami w miejskim Muzeum Beit Ha’ir, książę ma uczestniczyć w „nieokreślonym wydarzeniu kulturalnym”. Ma także spotkać się z laureatką Konkursu Piosenki Eurowizji, Nettą Barzilai. Wizyta ma pozwolić brytyjskiemu następcy tronu „poczuć smak Izraela, zobaczyć, co się tutaj dzieje, niektóre niezwykłe sukcesy technologiczne, niektóre dot. wielkiej kultury”.

Przedstawicielka „wielkiej kultury Izraela” i zwyciężczyni tegorocznego konkursu Eurowizji, Netta Barzilaj

Źródło: timesofisrael.com., jpost.com., guardian.co.uk.,

AS

Źródło: https://www.pch24.pl/70-letni-bojkot-przerwany–przedstawiciel-brytyjskiej-korony-z-wizyta-w-izraelu,61198,i.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *