Strona główna > Świat > 7 na 10 krajów azjatyckich porzuciło dolara na rzecz chińskiego juana

7 na 10 krajów azjatyckich porzuciło dolara na rzecz chińskiego juana

juana - upadek dolara na rzecz juana

Ocenia się, że do 2015 r. chiński juan stanie się walutą powszechnie stosowaną w rozliczeniach międzynarodowych.

Przy tak nieograniczonym procederze drukowania dolarów, ta data może nadejść znacznie szybciej.

Fragmenty artykułu:

Ukształtował się już “blok juana” we wschodniej Azji, gdyż państwa regionu porzucają amerykańskiego dolara i ustalają kurs swojej waluty krajowej w odniesieniu do chińskiego juana, co jest znaczącym sygnałem sukcesu Chin w umiędzynarodowieniu ich waluty.

Obecnie już 7 z 10 gospodarek tego regionu, w tym Korea Południowa, Indonezja, Malezja, Singapur i Tajlandia, znacznie częściej obracają juanem niż dolarem USA. Tylko 3 kraje z tej grupy – Hong Kong, Wietnam i Mongolia — wciąż odnoszą kurs swej waluty krajowej bardziej do dolara niż juana.

Wang Jianhui, główny ekonomista Southwest Securities Co Ltd: “inwestorzy poszukują nowej waluty rezerwowej w czasie, gdy dolar i euro znalazły sie pod tak dużą presją. To dobra okazja dla juana”.

The Royal Bank of Scotland przewiduje w swym raporcie z poniedziałku, że juan stanie się w pełni wymienialną walutą w 2015 r.

Handel międzypaństwowy z użyciem juana potroi się do 6,5 biliona juanów (1,03 bln $) w ciągu 3 lat w związku ze wzrostem handlu drugiej na świecie gospodarki, twierdzi Royal Bank of Scotland Group PLC.

W tym roku inwestycje w walutę wzrosną od 12 do 20 %, a osiągną wartość 1,03 bln $ w ciągu dwóch lat (z 330,8 mld $ w 2011 r.), powiedziała Janet Ming, szef działu chińskiego w RBS.

W rzeczywistości handel napędza wzrost obrotów juanem poza Azją wschodnią. Waluty Indii, Chile, izraela, RPA i Turcji już są wymienialne na juana, w niektórych wypadkach juan jest płynniejszy niż dolar.

źródło: http://sherriequestioningall.blogspot.com/2012/10/7-of-10-asian-countries-abandon-us.html

Na podstwie: http://www.chinadaily.com.cn/china/2012-10/24/content_15840495.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.