Strona główna > Polska > 25 lat ” wolności ” czyli Polska nie ma już (prawie) nic

25 lat ” wolności ” czyli Polska nie ma już (prawie) nic

Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński podsumował stan realizacji procesu prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw – prowadzonego w ciągu minionych 25 lat. Z 8,5 tys. państwowych przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji do sprzedania pozostało już wyłącznie 3 proc. z nich. Budżetu państwa „zarobił” na nich 152 mld zł.

a3,3

Co ciekawe, zdaniem ministra, spółki które zostały pozostawione w rękach państwa napędzają jego gospodarkę. Jako przykłady wymienił on Grupę Azoty, KGHM, Orlen i PGNiG, wchodzące coraz śmielej na zagraniczne rynki. Komentując ich sukcesy Karpiński stwierdził – „(…) poprzez aktywa gospodarcze budują Polsce markę. Najlepszą reklamą Polski jest siła jej gospodarki, która przekracza nasze granice. Oczekuję pogłębienia tych procesów, bo Polska zasługuje na to, żeby być dumna z pracowitości swoich obywateli, mądrości swoich naukowców i dobrej organizacji pracy, co służy rozwojowi gospodarczemu.”

Zdaniem ministra 25 lat przemian pokazało, że na prywatyzacji zyskali wszyscy. Karpiński sądzi, że dzięki prywatyzacji firmy pozyskały niezbędny know-how i kapitał potrzebny do rozwoju, a Polacy… stali się właścicielami akcji.

(na podst. biznes.newseria.pl oprac. B.W.)

Za: http://xportal.pl/?p=20555

Data publikacji: 29.04.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.