Strona główna > Rosja > 21 zabitych – aktualny bilans ofiar ataku szaleńca w szkole na Krymie. Do sieci wyciekł film z masakry

21 zabitych – aktualny bilans ofiar ataku szaleńca w szkole na Krymie. Do sieci wyciekł film z masakry

Ofiary śmiertelne to głównie uczniowie szkoły; pięcioro zaś – to nauczyciele, zginął też napastnik. Ponad 40 osób zostało rannych, niektórzy ciężko i niestety lista ofiar śmiertelnych może się jeszcze wydłużyć.

Na razie niewiele wskazuje na to, by napaść miała jakiekolwiek tło polityczne, i że napastnik nie działał sam. Rosyjskie i ukraińskie media zwracają uwagę, że miał problemy osobiste i był odludkiem, zwracają też uwagę, że ubiorem terrorysta Władisław Roslakow (na zdjęciu) mógł wzorować się na sprawcach podobnej masakry w szkole w Columbine w USA w 1999 roku. Dwaj nastoletni napastnicy zamordowali wtedy 12 uczniów i 1 nauczyciela i popełnili samobójstwo. O tej masakrze powstał w 2003 roku nagradzany film fabularny „Słoń” w reżyserii Gusa van Santa. Warto też dodać, że to nie pierwsze takie straszne wydarzenie w ostatnim czasie. Do ataku (choć nie aż tak krwawego) doszło w styczniu w szkole w Permie. Sprawcy też mieli fascynować się masakrą w Columbine.  W tym samym miesiącu doszło do ataku ucznia siekierą w szkole w Buriacji. We wrześniu zeszłego roku ogień w podmoskiewskiej szkole otworzył uczeń raniąc nauczyciela informatyki, w kwietniu tego roku nastoletni szaleńcy uderzyli w szkole w Baszkirii. W Rosji mnożą się też inne przypadki brutalnej przemocy wśród młodzieży.

O tamtych tragicznych zdarzeniach z udziałem nastolatków pisaliśmy między innymi tutajtutajtutaj i tutaj.

Niemniej jednak, jak podała oficjalna rosyjska agencja TASS, służby sprawdzają czy sprawca miał powiązania z ukraińskimi organizacjami nacjonalistycznymi.

– Szaleństwo „ruskiego świata” uderzyło w niewinne dzieci. Jest to nasz ból, są to nasze dzieci. Przekazuję kondolencje rodzinom i bliskim niewinnych ofiar – powiedział natomiast przewodniczący parlamentu Ukrainy Andrij Parubij otwierając posiedzenie Rady Najwyższej. Podkreślił, że do zdarzenia doszło w mieście na Krymie, który mimo rosyjskiej aneksji formalnie wciąż jest częścią Ukrainy. Deputowani uczcili pamięć ofiar ataku minutą ciszy. Więcej na ten temat tutaj.

Tymczasem do lokalnych mediów wyciekł film z miejsca masakry. Nie polecamy obejrzenia go osobom wrażliwym.

Za: https://kresy24.pl/21-zabitych-aktualny-bilans-ofiar-ataku-szalenca-w-szkole-na-krymie-do-sieci-wyciekl-film-z-masakry/

Data publikacji: 18.10.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *