Strona główna > Historia > 20 maja: Transatlantycki lot Lindbergha

20 maja: Transatlantycki lot Lindbergha

źródło: http://en.metapedia.org/wiki/Charles_Lindbergh

Charles Augustus Lindbergh (04.02.1902 – 26.08.1974) (aka Lucky Lindy; The Lone Eagle) był amerykańskim lotnikiem, pisarzem, wynalazcą, 250px-Image-File_DSC00061podróżnikiem i działaczem na rzecz pokoju, który w dniach 20/21 maja 1927 r., dokonał pierwszego lotu transatlantyckiego bez międzylądowania z Nowego Jorku (lotnisko Roosevelta) do Paryża (Le Bourget) w jednomiejscowym, jednosilnikowym, jednopłatowcu „Spirit of St Louis”.

Po udanym wyczynie, Lindbergh wykorzystał swoją sławę pod koniec lat 20-tych i w latach 30-tych do silnego wspierania wysiłków promocji szybkiego rozwoju amerykańskiego lotnictwa. W późniejszym okresie lat 30-tych aż do chwili japońskiego ataku na Pearl Harbor, Lindbergh był zdeklarowanym zwolennikiem trzymania się USA z dala od konfliktu światowego (tak samo, jak jego ojciec, kongresman podczas I wojny światowej ) i stał się liderem antywojennego ruchu America First, niemniej poparł działania wojenne, gdy doszło do ataku na Pearl Harbor i latał w wielu misjach bojowych na obszarze wojny na Pacyfiku w roli cywilnego konsultanta, nawet po tym, jak prezydent Roosevelt odmówił przywrócenia go do stopnia pułkownika Air Force, z jakiego zrezygnował na początku 1941 roku. W późniejszych latach stał się płodnym i nagradzanym autorem, międzynarodowym podróżnikiem, wynalazcą i aktywnie walczył o ochronę środowiska. [1]

W 1927 r. Lindbergh został odznaczony najwyższym odznaczeniem wojskowym, Medal of Honor za lot do Paryża. [2]

Transatlantycki Lot

20 maja, Lindbergh wystartował na Spirit of St. Louis z lotniska Roosevelta, w pobliżu Nowego Jorku o 07:52. Wylądował na lotnisku Le Bourget, pod Paryżem 21 maja o godz. 10:21 czasu paryskiego (5:21 po południu czasu nowojorskiego). Tysiące zebranych ludzi wiwatowało na jego widok. Przeleciał ponad 3600 mil (5790 km) w 33 i pół godziny. Bohaterska próba Lindbergha przyciągała uwagę ludzi na całym świecie. Został uhonorowany wieloma nagrodami, uroczystościami na swoją cześć i paradami w różnych państwach. Prezydent Calvin Coolidge przyznał Lindberghowi Medal Honoru i Distinguished Flying Cross.

Porwanie dziecka

01 marca 1932 roku, porwany został z domu w New Jersey 20-miesięczny syn Lindberghów, Charles Augustus Jr. Ok. dziesięć tygodni później znaleziono go zamordowanego. W 1934 roku policja aresztowała stolarza, Bruno Richarda Hauptmanna i oskarżyła go o to zabójstwo. Hauptmann został skazany i stracony w 1936 roku.

Prasa rozsiewała wiele sensacji dotyczących tej tragedii. Reporterzy, fotografowie i różni ciekawscy stale zamęczali Lindberghów. W 1935 roku, po procesie Hauptmanna, Lindbergh, jego żona i 3-letni syn, Jon, przeprowadzili się do Europy w poszukiwaniu prywatności i bezpieczeństwa. Porwanie dziecka Lindberghów doprowadziło do tego, że Kongres uchwalił tzw. „Ustawę Lindbergha”. Prawo to nazywa porwanie przestępstwem federalnym, jeśli ofiara zostaje przetransportowana przez granicę stanu albo jeśli do żądania okupu używana jest poczta.

II WŚ

Podczas pobytu w Europie, Lindbergh został zaproszony przez rządy Francji i Niemiec do odbycia wycieczki po zakładach lotniczych w tych krajach. Lindbergh był pod szczególnym wrażeniem bardzo zaawansowanego technicznie przemysłu lotniczego w Niemczech. W 1938 roku, Hermann Goering odznaczył Lindbergha niemieckim odznaczeniem honorowym. Przyjęcie go przez Lindbergha spowodowało oburzenie w Stanach Zjednoczonych wśród krytyków niemieckiego narodowego socjalizmu.

Lindbergh z rodziną wrócił do Stanów Zjednoczonych w 1939 roku. Swoje pierwsze antywojenne przemówienie wygłosił w radio 15 września 1939, już po rozpoczęciu wojny w Europie. W 1941 r. wstąpił do America First Committee, organizacji, która sprzeciwiała się dobrowolnemu przystąpieniu Ameryki do wojny. Lindbergh stał się wiodącym rzecznikiem komitetu. Krytykował prezydenta Franklina D. Roosevelta i jego politykę zagraniczną. Publicznie stawiał zarzut, że Brytyjczycy, żydzi oraz grupy pro-Rooseveltowskie prowadzą Amerykę do wojny. Lindbergh zrezygnował ze stopnia w lotnictwie wojskowym po tym, jak Roosevelt publicznie go potępił. Niektórzy Amerykanie oskarżali Lindbergha o sympatie do NSDAP, bowiem odmówił zwrotu otrzymanego odznaczenia.

Gdy Japończycy zaatakowali Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku, Lindbergh odstąpił od swej działalności nieangażowania się. Starał się ponownie zaciągnąć do wojska, ale jego wniosek został odrzucony. Potem pracował jako doradca techniczny i pilot testowy dla Ford Motor Company i United Aircraft Corporation (obecnie United Technologies Corporation). W kwietniu 1944, Lindbergh trafił do strefy wojny na Pacyfiku jako doradca armii Stanów Zjednoczonych i Marynarki Wojennej. Chociaż był cywilem, odbył około 50 lotów bojowych. Lindbergh wynalazł i opracował techniki tempomatu, jakie zwiększyły możliwości bojowe amerykańskich samolotów myśliwskich.

Późniejsze lata

Po wojnie, Lindbergh wycofał się z działalności publicznej. Pracował jako konsultant dla szefa sztabu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Prezydent Dwight D. Eisenhower przywrócił Lindbergha do poprzedniego stopnia i mianował go generałem brygady w Siłach Powietrznych w 1954 roku. Pan American World Airways również zatrudnił Lindbergha jako konsultanta. Doradzał liniom lotniczym w sprawie zakupu odrzutowych samolotów transportowych, pomagał również w projektowaniu Boeinga 747. W 1953 roku opublikowano książkę Lindbergha Spirit of St. Louis, jaka zawierała rozszerzoną relację autora na temat lotu transatlantyckiego. Książka zdobyła nagrodę Pulitzera w 1954 roku.

Lindbergh podróżował i interesował się kulturami ludów w Afryce i na Filipinach. Pod koniec lat 60-tych przerwał lata milczenia i wypowiadał się w sprawach ruchu ochrony przyrody.  Szczególnie mocną kampanię zorganizował na rzecz ochrony humbaków i wielorybów błękitnych, dwóch gatunków zagrożonych wyginięciem. Lindbergh sprzeciwiał się rozwojowi naddźwiękowych samolotów transportowych, ponieważ bał się skutków, jakie samoloty te mogą wywoływać w atmosferze ziemskiej.

Lindbergh zmarł na raka 26 sierpnia 1974 roku, w swoim domu na hawajskiej wyspie Maui. Po śmierci został pochowany na podwórzu pięknego kościoła Palapala Ho’omau. W 1978 roku opublikowana została The Autobiography of Values, zbiór pism Lindbergha.

Cytat

Największym zagrożeniem dla tego kraju z ich [żydów] strony jest wielkie zawłaszczenie i wpływy na nasz przemysł filmowy, naszą prasę, nasze radio i nasz rząd. Nie atakuję ani żydów ani Brytyjczyków. Obie te rasy doceniam. Ale mówię, że przywódcy brytyjscy i żydowscy mają cele, jakie są całkowicie zrozumiałe z ich punktu widzenia, ale jednocześnie są one zupełnie odmienne od naszych, te cele są nie-amerykańskie, a ich zamiarem jest wciągnąć nas w tę wojnę”. – Des Moines, Iowa, 11 września 1941 r. [3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.