Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Ponad 150 ekspertów prawnych: Izrael popełnił zbrodnie wojenne. Należy go skierować do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)

Ponad 150 ekspertów prawnych: Izrael popełnił zbrodnie wojenne. Należy go skierować do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK)

Eksperci mówią, że Izrael celuje w cywilów i stosuje zbiorową karę.

a

ONZ, Amnesty International i Human Rights Watch – wszystkie mówią że Izrael popełnił zbrodnie wojenne celując w cywilów.

Stosowanie przez Izrael kary zbiorowej jest również zbrodnią wojenną.

Ponad 150 międzynarodowych ekspertów prawnych – w tym dwaj byli specjalni sprawozdawcy ONZ na temat sytuacji praw człowieka w Palestynie – także podpisali deklarację która stwierdza:

  • Izrael celował w cywilów
  • Izrael nałożył na Palestyńczyków karę zbiorową
  • Są to zbrodnie wojenne
  • Sprawę powinno się skierować do MTK.

Faktycznie 25 lipca 2014 francuski prawnik złożył skargę w MTK w imieniu palestyńskiego ministra sprawiedliwości. Skarga twierdzi, że Izrael popełnił zbrodnie wojenne – powołując się na izraelską okupacje wojskową terytoriów palestyńskich, izraelska blokadę Strefy Gazy i trwające tam działania wojenne.

Liczni wybitni brytyjscy eksperci prawni poprosili również MTK by przeprowadził dochodzenie w sprawie izraelskich zbrodni wojennych w Gazie, twierdząc:

Sprawozdania sporządzone przez organizacje pozarządowe po badaniach wstępnych wyraźnie sugerują, że zbrodnie podlegające jurysdykcji MTK zostały i są popełniane. Informacje uzupełniające są załączone do niniejszego listu. Dodatkowe informacje, w tym od „państw, organów ONZ, organizacji międzyrządowych i pozarządowych [i] innych wiarygodnych źródeł” [Art. 15 (2)] są łatwo i powszechnie dostępne. Relacje naocznych świadków zostały udokumentowane i „zeznania w formie pisemnej lub ustnej” mogą być dostarczone przez ofiary i innych [Art. 15 (2)]. Nie może być żadnych wątpliwości co do „powagi informacji” dostępnych [Art. 15 (2)].

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon wezwał do „odpowiedzialności i sprawiedliwości”. To wezwanie powtórzyła wysoka komisarz Praw Człowieka ONZ Navi Pillay, która podkreśliła potrzebę „prawdziwej odpowiedzialności biorąc pod uwagę coraz większej liczby dowodów zbrodni wojennych”.

***

Wszystkie wymagania dotyczące wszczęcia dochodzenia na podstawie Art. 15 są wyraźnie spełnione.”Informacje dostępne dla prokuratory zapewniają”, przynajmniej, „uzasadnione podstawy by sądzić, że … zbrodnia[e] w obrębie jurysdykcji Trybunału [które] zostały lub [są] popełnione” [Art. 53 (1)(a)].

Premier Izraela Benjamin Netanyahu jest zmartwiony … co pokazał fakt, że poprosił Amerykę o pomoc w uniknięciu oskarżenia o zbrodnie wojenne.

PS: MTK poinformował, że nie ma jurysdykcji nad izraelskimi zbrodniami wojennymi w Gazie, bo Palestyńczycy jeszcze nie zaakceptowali jurysdykcji MTK (może obawiają się iż Hamas popełnił zbrodnie wojenne). Ale palestyńscy liderzy teraz wydają się być gotowi poddać się jurysdykcji MTK.

 Źródło: http://www.washingtonsblog.com/2014/08/150-international-legal-experts-israel-committed-war-crimes-referred-international-criminal-court.html

Global Research, August 09, 2014

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *