Strona główna > Rosja > Za mało jest synagog w Moskwie bo mieszka tam pół miliona żydów

Za mało jest synagog w Moskwie bo mieszka tam pół miliona żydów

Za mało synagog…W Moskwie mieszka pół miliona żydów i nie starcza synagog – informuje żydowska społeczność.

a6

Moskwa, 30 listopada 2015, agencja INTERFAX – Prezes Federacji Żydowskich Gmin Rosji (FJOR), Alieksandr Boroda, powiedział o konieczności zwiększenia liczby synagog w Moskwie.

„Oczywiście, ilość synagog jest większa niż wcześniej ale teraz już trzeba myśleć nie o tym ile ich było ale ile ich jeszcze brakuje. W Moskwie mieszka około 500 tysięcy żydów i oni potrzebują więcej synagog” – powiedział Alieksandr Boroda przemawiając w stolicy  na uroczystości 25 – lecia przyjęcia ustawy „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”, informuje w poniedziałek służba prasowa FJOR.

Z kolei glówny rabin Rosji, Berl Lazar, powiedział, że przez ostatnie ćwierćwiecze społeczność żydowska kraju odbyła „ogromną drogę, rozrosła się i okrzepła”, stosunek państwa do żydów „zmienił się radykalnie”.

W świątecznej wieczornicy, która odbyła się w przeddzień w hotelu „Ukraina”, wzięli także udział: ambasador Izraela w Federacji Rosyjskiej, Zvi Heifetz, szef agencji żydowskiej „Sohnut”, Natan Szczananskij i inni działacze społeczni i polityczni.

Za: http://3rm.info/main/60520-diagnoz-kapisch-malo-v-moskve-zhivet-polmilliona-evreev-sinagog-ne-hvataet-zayavlyayut-v-iudeyskoy-obschine.html

Publikacja: 30.11.2015

Tłumaczenie: Tamara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *