Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > 10 pytań. Kim jest Anna Anders vel Costa.

10 pytań. Kim jest Anna Anders vel Costa.

Czyje interesy będzie reprezentować Anna Anders vel Anna Maria Costa? Córka gen. Andersa, wychowywana przez matkę (ukraińska piosenkarka) oraz żona Rumuna z Bostonu została powołana przez Beatę Szydło na stanowisko przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa. Dodatkowo, będzie ona także sekretarzem stanu w Kancelarii Rady Ministrów i pełnomocnikiem ds. dialogu międzynarodowego.

7a9ab5744b3a49d5eabbf56ffa5e795a

10 pytań do ANNY ANDERS:

  1. Dlaczego Anna Maria Costa od niedawna zaczęła się przedstawiać jako Anna Anders?
  2. PO czy PiS? – program której partii jest pani bliższy?
  3. W jakim stopniu czuje się pani Polką?
  4. Jakie są pani kwalifikacje i kompetencje – poza historycznym nazwiskiem – do pełnienia znaczących funkcji w rządzie?
  5. Co to znaczy, że jest pani osobą międzynarodową?
  6. Czy będąc osobą niepolityczną (jak się sama pani wyraziła), można działać na niwie politycznej?
  7. Czy planuje pani przeprowadzkę z Bostonu do Warszawy?
  8. Czy nie widzi pani sprzeczności w tym, że całe życie jako obywatelka innego państwa, urodzona i mieszkająca z dala od Polski, przyjmuje pani wysokie stanowisko w tym kraju?
  9. Czy kilka wizyt w naszym kraju daje pani moralne prawo do występowania w imieniu Narodu?
  10. Jaki jest pani stosunek do Kościoła rzymsko-katolickiego?

I garść wyjaśnień… Odetchnęłam z ulgą, gdy w listopadowych wyborach pani Anna Maria Costa nie została senatorem. Niestety wczoraj okazało się, że premier Szydło powołała ją na stanowisko Przewodniczącej Rady Pamięci Walk i Męczeństwa i na stanowisko pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego. W związku z tą nominacją wróciły niepokoje… Dlaczego?

Bo tuż przed wyborami zastanawiała się, czy startować z ramienia PO czy PiS. „Do kandydowania przekonał mnie prezydent Duda” – powiedziała podczas wywiadu (a matka wspierała w 2010 r. kampanię prezydencką Komorowskiego).

Mnożą się pytania. Dlaczego Anna Anders przypomniała sobie teraz o polskich korzeniach? – kusi wysokie stanowisko i atrakcyjna pensja? Gdzie mieszkała przez całe życie? Co zamierza zrobić dla Polski? – ma dbać o amerykańskie interesy w naszej ojczyźnie? Czy historyczne nazwisko daje kwalifikacje do pełnienia ważnych funkcji?

Dlaczego jeszcze do niedawna przedstawiała się: „Jestem Anna Maria Costa”, a nagle stała się córką Andersa? Dlaczego w wywiadach mówi o sobie, że jest osobą międzynarodową? (córka Ukrainki, wyszła za mąż za Rumuna, a jedyny syn Robert – wnuk generała – nie mówi i nie pisze po polsku)…

Sporo odpowiedzi można sformułować po zapoznaniu się z pokrętnymi dziejami rodziny Andersa. Konsekwentnie następuje znikanie pierwszej rodziny generała – jego żony Ireny Anders, dzieci Anny i Jerzego, a zastępowanie przez drugą Irenę Anders i jej córkę – także Annę!

Szczęśliwe dwudziestoletnie pożycie Władysława Andersa i pierwszej żony Ireny (Reny) Marii z domu Jordan – Krąkowskiej przerywają tragiczne wydarzenia wojenne. Wszyscy biorą udział w kampanii wrześniowej, syn i córka walczą w mundurach, potem w konspiracji, w Powstaniu Warszawskim.

Gdy po pięcioletniej gehennie uda im się przedrzeć przez granice i dotrzeć do Włoch, tam mąż i ojciec jest zajęty romansem z młodą ukraińską (i zamężną) piosenkarką, której nie chce odprawić mimo niechęci towarzyszy broni, a i potem w Londynie parę dotyka ostracyzm.

Rozgoryczone dzieci generała opuszczają Europę, a żona ciężko pracuje, by przetrwać. W jakże innej sytuacji jest Irena Młodsza! W nowym związku 60-letniemu generałowi rodzi się dziecko – Anna i to ona dziś uzurpuje sobie prawo do bycia ukochaną córką znanego ojca. Po śmierci generała Iryna Jaroszewicz/Renata Bogdańska/Irena Anders stała się znana i przejęła jego legendę. Dziś córka chce kontynuacji…

Źródło:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1550980845221314&id=100009282407153

Wpis na blogu Anny Anders:

„Doświadczenie zawodowe zdobywałam w instytucjach międzynarodowych pracując m.in. w agendzie ONZ w Biurze Prasowym UNESCO w Paryżu. Zdobyłam tam bogate doświadczenie w kontaktach międzynarodowych, a także medialne i prasowe.

 

Przez wiele lat pracowałam także w jednej z największych na świecie firm naftowych. Zdobyłam duże doświadczenie biznesowe… 

 

W końcu lat 80-tych ponownie osiedlam się w Europie, gdzie mój mąż objął obowiązki attaché w ambasadzie amerykańskiej w Rzymie, a następnie – po zakończeniu służby wojskowej – pracował w Monachium, jako szef oddziału jednego z największych koncernów zbrojeniowych świata” – ANNA ANDERS

http://www.annamariaanders.pl/

Michał KK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *