Wojownicy „wojny z narkotykami” często twierdzą, że spożycie tych środków strasznie wzrośnie, gdy tylko zalegalizujemy albo wykreślimy z rejestru przestępstw posiadanie narkotyków w USA. Okazuje się, że mamy przykład ze świata faktów o prawdziwych skutkach zerwania z koszmarną i kosztowną Wojną z Narkotykami, a zastąpienia jej przez system rozwiązywania tego problemu.
10 lat temu Portugalia zdekryminalizowała wszelkie narkotyki. Po upływie dekady od rozpoczęcia tego bezprecedensowego eksperymentu okazało się, że skala zjawiska używania narkotyków spadła o połowę:
Eksperci ds zdrowia powiedzieli w piątek, że decyzja Portugalii sprzed 10 lat, aby wykreślić używanie narkotyków z listy przestępstw, a w to miejsce podjąć leczenie uzależnionych zamiast ich karać, była słuszna, a eksperyment zadziałał.
“Nie ma wątpliwości, że zjawisko uzależnienia w Portugalii zaczyna zanikać” powiedział Joao Goulao, przewodniczący Instytutu Narkotyków i Uzależnień, na konferencji prasowej w 10-tą rocznicę wprowadzenia nowego prawa.
Liczba uzależnionych uważana za “problematyczną” – czyli ci, którzy w sposób powtarzalny używali „twarde” narkotyki albo dożylnie – spadła o połowę w stosunku do liczby z początku lat 90-tych, gdy szacowano populację uzależnionych na ok. 100 tys. ludzi.
Dr Goulao dodał, że również inne czynniki miały wpływ na obecny stan.
„Ten stan nie wolno rozpatrywać wyłącznie w kategoriach dekryminalizacji, ale także w aspekcie wspólnego oddziaływania polityki leczniczej oraz polityki redukowania ryzyka”.
Wiele nowoczesnych procedur leczniczych nie znalazłoby zastosowania, gdyby uzależnionych nadal aresztowywano i zamykano w więzieniach, zamiast ich leczyć i stosować pomoc psychologiczną. Obecnie 40 tysięcy ludzi w Portugalii poddanych jest leczeniu w zakresie uzależnienia od narkotyków. To zarówno tańszy, jak też bardziej humanitarny sposób radzenia sobie z tym problemem. Zamiast skierować do więzień 100 tysięcy przestępców, Portugalczycy pracują nad tym, aby wyleczyć 40 tysiecy pacjentów, a jednocześnie wypracować nowy kanon wiedzy medycznej w zakresie leczenia uzależnień.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nadal kontynuowano tam wojnę z narkotykami.