Najnowsze

Opublikowano Marzec 25, 2013 Przez stophasbara W Bez kategorii

Z ostatniej chwili: Cypr dobija targu „w ostatniej chwili”

źródło: http://news.yahoo.com/cyprus-eu-imf-agree-draft-proposal-rescue-banks-002707963.html

BRUKSELA / Nicosia (Reuters) – Cypr wywalczył w ostatniej chwili umowę z międzynarodowymi kredytodawcami, wg której jest zobowiązany zamknąć drugi co do wielkości bank w państwie oraz zadać ciężkie straty nieubezpieczonym deponentom , w tym bogatym Rosjanom, w zamian za 10 mld euro ($ 13 mld) dofinansowania ratunkowego. (…)

Szybko wsparty przez ministrów finansów państw strefy euro, plan oszczędzi śródziemnomorskiej wyspie finansowego krachu poprzez likwidację państwowego „Popular Bank of Cyprus – Laiki” (…) Depozyty powyżej 100.000 euro, które nie są gwarantowane zgodnie z prawem UE, zostaną zamrożone i wykorzystane w celu rozwiązania spirali długów i dokapitalizowanie Banku Cypru.

„Nalot” na nieubezpieczonych deponentów Laiki ma wnieść 4,2 mld euro(…)

Nieprzewidywalne konsekwencje

Rzecznik rządu Cypru, Stylianides Christos, powiedział: „uniknęliśmy chaotycznej upadłości prowadzącej co wyjścia Cypru ze strefy euro z nieprzewidywalnymi konsekwencjami”.

Zapytany o poziom strat na nieubezpieczonych depozytach, powiedział: „ocenia się, że to będzie ok. 30 procent”.

(…)

Na konferencji prasowej w Berlinie, min. finansów Niemiec, W.Schaeuble powiedział, że porozumienie jest „o wiele lepszym rozwiązaniem” z perspektywy Niemiec niż transakcja z zeszłego tygodnia, gdyż tamta propozycja byłaby ciosem dla małych deponentów i została odrzucona przez cypryjski parlament.

(…)

Zagrożenie

(…)

UE i MFW domagają się, aby ​​Cypr wniósł 5,8 miliardów euro swych własnych środków z sektora bankowego do planu ratunkowego w zamian za 10 mld euro z międzynarodowych pożyczek. (…)

Sektor bankowy na Cyprze, z aktywami ośmiokrotnie przewyższającymi wielkość gospodarki państwa, został okaleczony w wyniku upadku Grecji.

(…)

We wtorek, 56-osobowy parlament odrzucił propozycję uchwalenia podatku od deponentów, dużych i małych. Minister finansów, Michael Sarris, spędził trzy dni w Moskwie bezowocnie próbując uzyskać pomoc od Rosji, której obywatele i firmy mają wielomiliardowe depozyty w bankach cypryjskich.

Chwiejące się w posadach banki na Cyprze mają 68 mld euro depozytów, w tym 38 mld na rachunkach ponad 100.000 euro – ogromne sumy, jak na wyspę, zamieszkałą przez 1,1 mln osób, której nigdy nie było stać na utrzymywanie tak dużego systemu finansowego na własny rachunek.

Komentowanie zamknięte.