Najnowsze

Opublikowano Wrzesień 2, 2014 Przez a303 W Ukraina

Warunki Noworosji na spotkaniu grupy kontaktowej w Mińsku (1.9.2014)

Komentarz od tłumacza: znalazłem na portalu Głos Sewastopola zaprzeczenie poniższego artykułu. To jest nieprawda! Powiedział Pramier DRL Zacharczenko. Więc są krety w rządzie DRL, które ryją. Jednym z nich jest ten Purgin, w-ce premier. Ludzie powinni to wiedzieć. Walka jest i na tym polu.

a

Wśród warunków, które wysuwają republiki – są następujące: przyznanie specjalnego statusu ich terytoriów, zaprzestanie operacji karnych, niezależne sądownictwo, niezależność w zagranicznej orientacji gospodarczej i amnestia uczestników pospolitego ruszenia.

Przedstawiciele Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych ogłosiły swoje stanowisko negocjacyjne na rozpoczynające się w poniedziałek w Mińsku spotkanie grupy kontaktowej, dotyczące Ukrainy.

Ich zdaniem, tylko „równoprawne negocjacje są jedynym, możliwym do przyjęcia sposobem rozwiązania konfliktu i przywrócenia pokoju”. Stwierdzili oni również, że w swojej sytuacji wychodzą z zasad, wypracowanych na spotkaniu17 kwietnia 2014 roku w Genewie przedstawicieli Rosji, Stanów Zjednoczonych, UE i Ukrainy.

W szczególności, ŁRL i DRL żądają przyznania specjalnego statusu dla ich terytoriów, zaprzestania operacji wojskowych ukraińskiej armii dla przeprowadzenia wolnych wyborów i przyznania statusu języka rosyjskiego.

Domagają się oni również specjalnego statusu dla swoich sił zbrojnych i prawa do powoływania prokuratorów i sędziów. Jednocześnie, ich zdaniem, należy dokonać bezwarunkowej amnestii uczestników pospolitego ruszenia i wszystkich więźniów politycznych.

ŁRL i DRL domagają się także specjalnego trybu prowadzenia zagranicznej działalności gospodarczej z uwzględnieniem pogłębienia integracji z Rosją i Unią Celną.

W przypadku spełnienia tych wymagań, ŁRL i DRL gwarantują, że „dołożą wszelkich starań, aby utrzymać pokój, zachować jednolitą gospodarczą, kulturalną i polityczną przestrzeń Ukrainy i całej przestrzeni cywilizacji rosyjsko-ukraińskiej.”

Jeżeli pozostawić bez uwagi wymijające sformułowania przed negocjacjami, to za zakończenie operacji karnej, wycofanie wojsk i formalne uznanie DRL i ŁRL za część Ukrainy, Republiki Noworosji uzyskają faktyczną niezależność:

– samodzielne struktury siłowe, jakby one nie były nazywane;

– niezależną gospodarkę w tym również i wolność zagranicznych stosunków gospodarczych, co oznacza wejście do Unii Celnej i rzeczywiste połączenie z rosyjską przestrzenią gospodarczą;

– legalizację zagranicznej działalności gospodarczej, w tym we wzajemnych stosunkach ze strukturami zachodnimi, czyli możliwość uniknięcia blokady i bojkotu operacji eksportowo-importowych;

– niezależne sądownictwo;

– przy faktycznej niezależności od Kijowa możliwość poważnego wpływu na ukraińską politykę wewnętrzną poprzez reprezentację w Radzie Najwyższej i udział w wyborach prezydenckich;

– oprócz tego, prawdopodobnie zostaną przedstawione warunki również dla pozostałych terytoriów Ukrainy, takie jak status państwowego języka rosyjskiego na Ukrainie, rozszerzenie pełnomocnictw dla województw i in.

Rosja otrzymuje de facto nowe terytoria przy de iure ich wchodzenia w skład innego państwa.

Kijów jakby zachowuje twarz przez figowy listek wchodzenia DRL i ŁRL do składu Ukrainy, a jednocześnie otrzymuje epicentrum zalegalizowanego separatyzmu, gotowego w dowolnej chwili wybuchnąć w dowolnym momencie Południowego Wschodu lub innej części Ukrainy.

Wszystko to może oznaczać, jako przedostatni krok do pełnej niezależności, a także wielki krok do upadku reszty Ukrainy – przykład DRL i ŁRL nie może nie okazać się zaraźliwym dla reszty Południowego Wschodu, jak również innych części Ukrainy.

Jednocześnie trzeba zrozumieć, że Poroszenko nie będzie w stanie natychmiast i w całym zakresie przyjąć pokoju, podyktowanego mu jako przegranemu, a więc działania bojowe natychmiast nie zostaną zaprzestane i rozszerzenie terytoriów kontrolowanych przez pospolite ruszenie poza granicami DRL i ŁRL jest całkiem prawdopodobne.

Należy również uwzględnić, że i po przyznaniu szczególnego statusu dla DRL i ŁRL oraz legalizacji ich armii, wznowienie konfliktu zbrojnego jest również możliwe. Na przykład, po pół roku lub roku, na przykład z powodu zamieszek w Charkowie lub Odessie. Ale wtedy będą to działania bojowe nie oddziałów separatystycznych przeciwko legalnej armii, a użycie prawnych grup zbrojnych. Lub groźba użycia, co też jest straszne dla Kijowa. Ze wszystkimi wynikającymi dla „społeczności międzynarodowej” nowymi uwarunkowaniami.

Tłumaczył Janusz Sielicki

1.9.2014 r.

На пути к большому «Приднестровью»

http://rusvesna.su/news/1409572448

01.09.2014 – 15:54

Tags :

Komentowanie zamknięte.