Opublikowano Styczeń 23, 2013 Przez Jan W Bez kategorii

W Mołdawii będą szczepić bez pytania o zgodę

Źródło: http://www.3rm.info/32157-v-moldavii-budut-privivat-bez-sprosa-ks-prinuditelnaya-vakcinaciya-ne-protivorechit-konstitucii.html

Data publikacji: 23.01.2013

szczepienia

 

Trybunał Konstytucyjny Republiki Mołdawii wydał decyzję zgodnie z którą obowiązkowe szczepienia dzieci nie są sprzeczne z Ustawą Zasadniczą.                            „Trybunał Konstytucyjny postanowił zatrzymać proces kontroli artykułu konstytucyjnego nr 52, punkt 6, Ustawy nr 10 z 3 lutego 2009 roku „O Zdrowiu Publicznym”. Decyzja ta jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu”- powiedział Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, Aleksandru Tenase.

Decyzja została podjęta po tym jak parlamentarny prawnik, Anatolij Muntianu, zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z żądaniem wdrożenia kontroli konstytucyjnej ustawy „O Zdrowiu Publicznym”, według której dzieci, które nie przyjęły szczepień profilaktycznych są niedopuszczane do nauki w szkołach. W jego opinii obowiązkowe szczepienie dzieci wbrew woli ich rodziców jest naruszeniem Konstytucji Republiki Mołdawii a także stoi w sprzeczności z szeregiem norm i praw oraz narusza prawa i wolności obywateli, w tym także prawo do edukacji. Prawnik parlamentarny złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego na podstawie licznych skarg rodziców sprzeciwiających się obowiązkowym szczepieniom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentowanie zamknięte.