Najnowsze

Opublikowano Czerwiec 7, 2017 Przez a303 W Ukraina

Ukraina zablokowała ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Władze nie ukrywają, że badacze IPN mogą paść ofiarą ataków banderowców

Władze Ukrainy zablokowały możliwość przeprowadzania na jej terenie ekshumacji i prac poszukiwawczych polskich ofiar rzezi wołyńskiej i galicyjskiej sprzed 74 lat, dokonanej przez UPA. Wydane wcześniej pozwolenie zostało zawieszone.

a2

Strona ukraińska twierdzi, że nie będzie w stanie zapewnić polskim badaczom i poszukiwaczom bezpieczeństwa w trakcie prac. To uzasadnienie dla cofniętego pozwolenia na przeprowadzenie ekshumacji na Wołyniu w miejscowościach Ostrówki i Tynne oraz w jednej z dzielnic Lwowa.

W całej sprawie niezwykle ważny jest czas – mówi dla Trwam TV dr Leon Popek z pionu poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Te miejsca są dewastowane, uciekają nam z pamięci dlatego, że odchodzą ostatni świadkowie. Jeśli pokażą nam pewien obszar do przeszukania, to nam będzie łatwiej namierzyć to miejsce przy pomocy świdrów geologicznych, wykopów sondażowych czy georadarów – tłumaczył.

Zdaniem doktora skala problemu jest ogromna. Ofiary masowych mordów, jakich dokonali na Polakach Ukraińcy, to około 10 tys. mogił pojedynczych lub zbiorowych – w większości nieoznaczonych i nieopisanych dołów śmierci.

Jest od pewnego czasu mianowany przez nowy MSZ ambasador RP w Kijowie, który tylko tym się zajmuje, że śledzi piątą kolumnę Putina. Wszystkie zamachy, które były zorganizowane na pomniki polskie, które były związane z atakiem na konsulat w Łucku, spalenie szkoły w Mościskach, nie zrobiły chyba żadnego większego wrażenia. – podkreśla dla Trwam TV prof. Włodzimierz Osadczy.

W obliczu bardzo dużej popularności na Ukrainie zbrodniczych organizacji OUN i UPA, które są postrzegane przez wielu za naszą wschodnią granicą jako bohaterskie, doniesienia o uniemożliwieniu prowadzenia prac ekshumacyjnych są jasnym sygnałem. Są także dowodem na to, że władze nie są już w stanie [bo nie chcą – admin] zapewnić na terenie Ukrainy bezpieczeństwa badaczom i historykom z Polski i uchronić ich przed możliwymi atakami neobanderowców.

Zobacz: Ukraińcy cenią sobie Banderę i OUN-UPA. I nie potrafią wskazać kto jest odpowiedzialny za ludobójstwo wołyńskie [NAJNOWSZY RAPORT]

Recenzja książki „Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu”

Za: http://wolnosc24.pl/2017/06/06/ukraina-zablokowala-ekshumacje-ofiar-rzezi-wolynskiej-wladze-nie-ukrywaja-ze-badacze-ipn-moga-pasc-ofiara-atakow-banderowcow/

Data publikacji: 6.06.2017

Tags : , , , ,

Komentowanie zamknięte.