Najnowsze

Opublikowano Sierpień 1, 2014 Przez a303 W Zdrowie

Toksyczne jedzenie? Izrael na czele listy krajów stosujących trujące pestycydy

Na pola uprawne Izrael zrzuca więcej chemikaliów niż robi to jakikolwiek inny kraj, niektóre z tych mieszanek stanowią toksyczne mieszaniny zakazane w związku z niszczeniem warstwy ozonowej, poinformowała w środę gazeta Maariv.

EU supports boycott Israel movement

Według statystyki Centralnego Biura Statystycznego w zakresie praktyk rolniczych, od 2008 do 2010 r., Izrael użył więcej pestycydów niż jakikolwiek inny kraj w OECD, forum 34 głównie zachodnich krajów. Dane liczbowe wskazują, że owoce i warzywa w Izraelu mogą być jednymi z najbardziej toksycznych spośród krajów zachodnich.

Ze statystyk wynika, że Izrael wylewa 3,5 tony pestycydów na każdy kilometr kwadratowy,  a jest to wartość 88 razy większa niż w Szwecji, która używa ich najmniej, stosując zaledwie 40 kg na tej samej powierzchni.

Następnym w kolejności największych użytkowników toksyn jest Japonia, stosująca 1,5 tony na kilometr kwadratowy. To mniej niż połowa izraelskiej wielkości, choć Japonia jest na pierwszym miejscu, gdy brać pod uwagę wielkość populacji, i jest to 4,95 tony na tysiąc obywateli. Na drugim miejscu jest Izrael, 0,98 tony na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Szwecji używa się zaledwie 0,11 tony na tysiąc obywateli.

Rocznie w Izraelu sprzedaje się około 7.000 ton pestycydów, w postaci 670 różnych mieszanek, nie wliczając w to konserwantów i chemii służącej przyspieszaniu wzrostu warzyw oraz wydłużeniu okresu wegetacji.

Oprócz niebezpieczeństwa, jakie dla konsumentów stanowią substancje rozpylone na polach w Izraelu, są one szkodliwe dla środowiska. Protokół z Montrealu, traktat międzynarodowy opracowany w celu ochrony warstwy ozonowej, nakazuje wycofanie z użycia metylo-bromków, które są obecne w 570 rodzajach pestycydów sprzedawanych w Izraelu.

Według Maariv, ministerstwo rolnictwa zajmuje się przeglądem przepisów dotyczących stosowania pestycydów i zamierza wprowadzić nowe, bezpieczniejsze produkty. Ministerstwo zajmuje się też promowaniem przyjaznych dla środowiska metod radzenia sobie ze szkodniki, jakie mają być wolne od chemikaliów, takich jak pułapki na owady i urządzeń do odstraszania much.

Źródło: http://www.timesofisrael.com/israel-tops-charts-for-poisonous-pesticide-use/

Tags : , ,

Komentowanie zamknięte.