Najnowsze

Opublikowano Styczeń 13, 2016 Przez a303 W Świat

Sądy Szariatu Tworzą Podwójny System Sprawiedliwości w UK?

Komentarz: materiały wideo w źródle.

Wzrastająca popularność sądów szariatu w UK powoduje rosnące zaniepokojenie co do pojawiania się równoległego systemu sprawiedliwości. Władze mówią, że prowadzą ocenę tego procesu. Eisa Ali z RT przygląda się argumentom tych przeciwnych i przychylnych temu systemowi.

a

Rady szariatu w UK mówią, że zajmują się ściśle rodzinnymi kwestiami, takimi jak małżeństwa i walki o opiekę nad dziećmi, ale jest obawa, że stanowią równoległy system prawny.

„Wierzymy, że sądy szariatu dyskryminują kobiety, w szczególności kobiety muzułmańskie”, powiedziała dla RT Nazira Mahmari z Organizacji Praw Kobiet Irańskich i Kurdyjskich”.

„Chcemy, aby wszystkie kobiety miały prawo dostępu do głównego systemu sprawiedliwości”, dodała. Mahmari mówi, że chciałaby, aby zamknięto wszystkie sądy szariatu w UK.

Ten pogląd jest podzielany przez Robin Tolbrook, założyciela Angielskiej Partii Demokratycznej, który mówi, że brytyjski rząd powinien robić więcej, aby stawić czoła problemowi.

„Myślę, że powinno zostać poczynione więcej wysiłków przez władze, tak aby po prostu nie pozwalano na to, żeby rozwód, kwestie przestępstw i spadków były rozpatrywane przez sądy szariatu, w szczególności kiedy wymaganie udziały w nich kobiet jest w zasadzie na nich wymuszane”, powiedział dla RT.

Jednakże, są obawy, że jeśli wszystkie te sądy szariatu zostały by zamknięte, po prostu pojawiły by się w szarej strefie, stając się trudniejszymi do uregulowania.

a

Mówi się, że jest jakieś 85 takich sądów w Brytanii, ale rzeczywista liczba jest nieznana, donosi Reuters. Ich zwolennicy mówią, że zaniepokojona krytyka tego systemu sprawiedliwości wynika z ignorancji co do władzy, jaką dzierżą.

Khola Hassan, uczona z Islamskiej Rady Szariatu broni potrzeby istnienia sądów szariatu mówiąc, że angielski system prawny nie jest zainteresowany w pewnych kwestiach, które dotyczą muzułmańskich rodzin.

„Angielskie sądy nie są zainteresowane religijnymi małżeństwami czy religijnymi rozwodami, więc pracujemy obok angielskiego systemu prawnego i wszystko, co robimy, to zapewnianie religijnego aspektu, którego angielskie prawodawstwo nie zapewnia”, powiedziała dla RT.

Sekretarz Stanu, Teresa May, uruchomiła dochodzenia w sprawie tych religijnych rad w zeszłym miesiącu. Islamska Rada Szariatu przyznaje, że jest taka kwestia i że przyjmują z zadowoleniem wkład i regulacje systemu.

„Jest wiele rad szariatu, które działają poza kontrolą i które nie mają żadnego rodzaju przejrzystości. Nie ma w nich nawet obsługi (sic), bo jest tylko jedna osoba na zapleczu”, powiedział Hasan.

Minister do spraw Przeciwdziałania Ekstremizmowi, Lord Ahmed, powiedział, że rząd Zjednoczonego Królestwa bada, czy sądy szariatu nadużywają prawa i są w trakcie opracowywania raportu.

„Rząd zaangażowany w dokonanie niezależnej oceny w celu zrozumienia obszaru, w zakresie którego szariat może być nadużywany czy stosowany w sposób, w który jest niezgodny z prawem w Zjednoczonym Królestwie. Ta ocena zostanie wkrótce formalnie przyjęta i oczekujemy wydania raportu początkowego sekretarzowi stanu w 2016 roku”, powiedział w grudniu.

Prawo szariatu praktykowane w wielu krajach Środkowego Wschodu jest islamskim systemem prawnym, który został zaczerpnięty z koranu, a także uwzględnia orzeczenia uczonych islamskich. Oprócz dostarczania zasad do życia, takich jak modlitwy i poszczenia, prawo szariatu może wydawać kary, które mogą być tak ciężkie jak odcinanie kończyn czy ścinanie głów za pewne przestępstwa.

W roku 2014 Towarzystwo Prawne opublikowało przewodniki, na mocy których adwokaci z High Street mieliby możliwość pisania islamskich testamentów, które wyłączały by zupełnie niewiernych i odmawiały kobietom równego udziały w spadkach.

„Mężczyźni dziedzicząc w większości przypadków otrzymują podwójną wartość tego, co dziedziczą kobiecy spadkobiercy z tej samej klasy. Nie-muzułmanie mogą wcale nie dziedziczyć, i tylko małżeństwa muzułmańskie są uznawane”, stanowi dokument.

Źródło: https://www.rt.com/uk/328366-uk-sharia-court-law/

Tłum. Work buy Consume Die

Tags : , ,

Komentowanie zamknięte.