Opublikowano Czerwiec 15, 2017 Przez Jan W Ukraina

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadza kary za „upokarzanie języka ukraińskiego”

Na Ukrainie wchodzi w życie ustawa o dominacji języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia publicznego. W Radzie Najwyższej zostało poprawione prawo „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”, mając na uwadze „upokorzenie języka ukraińskiego”.

a

„Publiczne upokorzenie lub ignorowanie języka ukraińskiego jest bezprawnym działaniem, nadużywającym tożsamość symboli państwowych Ukrainy i będzie karane zgodnie z prawem” –podano w oświadczeniu na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu.

Ukraińskie media donoszą o „zamachu” na ich język. Autorzy proponują wprowadzenie kary: grzywny, aresztowania i wyroki do trzech lat dla ludzi łamiących prawo.

Ponadto, zobowiązuje się wydawców prasowych i wydawców książek do wypuszczanie na rynek co najmniej połowy nakładów w języku ukraińskim, a także nakazuje się tłumaczenie na język ukraiński 90% filmów, wszystkich profili agencji rządowych na portalach społecznościowych, jak również programów telewizyjnych i radiowych. Ustawa wprowadza również obowiązek utworzenia „komisji językowej” i wprowadzenia egzaminów z wiedzy dla ukraińskich urzędników, policjantów, nauczycieli i personelu szpitalnego. Przedstawiciele ww. sektorów będą karani grzywną od trzech do siedmiu tysięcy hrywien za używanie języka rosyjskiego.

Za: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rada-najwyzsza-ukrainy-wprowadza-kary-za-upokarzanie-jezyka-ukrainskiego

Data publikacji: 14.06.2017

Tags : , ,

Komentowanie zamknięte.