Opublikowano Październik 18, 2014 Przez a303 W Polska

Premier Polski w szoku z powodu bezczelności Ukrainy

Wicepremier RP Janusz Piechociński powiedział wczoraj, że Polska nie jest przeciwna pomaganiu Ukrainie węglem i że obecnie realizuje ona kontrakt na dostawę 100 tysięcy ton tego paliwa, ale wymagania, aby dostarczać go bezpłatnie, wywołują odwrotna reakcję. Oskarżył on Ukraińców o nieuczciwość: chcą dostać węgiel z Polski za darmo, a sami wprowadzili embargo na polską wieprzowinę.

a

„Słyszymy, że zainteresowanie polskim węglem po stronie ukraińskiej istnieje, ale pod warunkiem, że będzie on bezpłatny. Czuję do tego wstręt, jeśli nie nazwać tego jeszcze mocniej. Staje się całkiem oczywiste, że nawet przy imporcie węgla strona ukraińska jest zainteresowana nadać konfliktowi międzynarodowy charakter” – powiedział polski wicepremier Janusz Piechociński.

„Po raz kolejny mamy zamiar pojechać na Ukrainę. Podczas każdego spotkania z ministrami, podkreślamy jasno ten fakt, że Polska może okazać poparcie Ukrainie. Ale jeśli nadal problemem są dwa tysiące ton mięsa, to nie należy się dziwić, że stosunek do Ukraińców staje się coraz bardziej nieprzyjazny” – podsumował polski polityk.

Kreml zaskoczony jest brakiem konsekwencji Polski, która nie jest gotowa do bezpłatnych dostaw węgla na Ukrainę, ale przy tym nie podziela podejścia rosyjskiego do ukraińskiej kwestii gazowej.

„Jako ilustrację tych gazowych spraw chce się przypomnieć wczorajsze doniesienia informacyjne z Polski: jak żywo reagowali nasi polscy partnerzy, gdy dowiedzieli się, że Ukraińcy faktycznie chcą dostawać bezpłatnie polski węgiel” – powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.

„Oni (Polacy) nawet nie ukrywali swego szoku. Jednak przy tym wszyscy oni wyrażają pełne zrozumienie życzenia (Ukrainy) otrzymywania bezpłatnego gazu” – powiedział przedstawiciel Kremla.

Siergiej Wołodin

Centralna Agencja Informacyjna Noworosji

Novorus.info

Tłumaczył Janusz Sielicki

17.10.2014 r.

Z portalu Noworosji – novorus.info/news:

Премьер Польши в шоке от наглости Украины

http://novorus.info/news/vmire/29157-premer-polshi-v-shoke-ot-naglosti-ukrainy.html

17.10.2014 r., 14:53

Tags : , ,

Komentowanie zamknięte.