Opublikowano Lipiec 12, 2014 Przez Michal W NWO, Uncategorized

Agencja NSA otrzymała szersze uprawnienia do zbierania danych ze 193 krajów

Skrócony tekst artykułu opublikowanego w Washington Post z dnia 30 czerwca 2014 r.

reforma-nsa[1]

Agencja NSA otrzymała szerokie pole manewru w zakresie nadzoru nad zbieraniem informacji.

Żaden kraj nie jest poza zasięgiem  NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA), nowe regulacje zostały powołane do przechwytywania informacji „dotyczących” wszystkich krajów poza czterema. Ogłoszenie w 2010r. certyfikacji prawnej wskazuje, że NSA nadano znacznie bardziej elastyczne niż dotychczas  kompetencje, takie, które pozwalają na przechwytywanie danych przez amerykańskie firmy.

Certyfikacja wydana przez Sąd Wywiadu USA (Foreign Intelligence Surveillance Court) znajduje się w śród zbiorów dokumentów wyciekłych przez byłego pracownika NSA Edwarda Snowdena, wraz z listą 193 krajów, które były interesujące dla amerykańskiego wywiadu.

Opublikowane na łamach Washington Post dokumenty Snowdena pochodzące z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA:

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/nsa-document-on-targeting-five-eyes-countries-and-territories/1142/

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/fisa-judges-order-authorizing-surveillance-of-foreign-governments-and-organizations/1132/

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/list-of-foreign-governments-and-organizations-authorized-for-surveillance/1133/

selectors-1024x768[1]

Certyfikat pozwala także agencji zbierać informacje o innych podmiotach, takich jak: Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Konsekwencje braku prywatności są daleko idące,  ze względu na szerokie spektrum osób, które mogą być zaangażowane w podsłuchiwanie rządów i podmiotów zagranicznych.

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/dni-attorney-general-certify-surveillance-targets-will-be-reasonably-believed-to-be-outside-united-states/1134/

„Te dokumenty pokazują zarówno potencjalną możliwość działalności obserwacyjnej rządu jak i niezmiernie skromną rolę jaką odgrywa sąd w ich nadzorowaniu” – powiedział Jameel Jaffer, zastępca prawny dyrektora ds. amerykańskiej unii swobody obywatelskiej, który poznał dokumenty opisujące jego samego

(…)Dokumenty rzucają światło na mało zrozumiały proces, który ma kluczowe znaczenie dla jednego z najbardziej znaczących programów  obserwacyjnych NSA: zbieranie e-maili i nagrań z rozmów telefonicznych(…)

sigint-partners[1]

Kolejne dokumenty ujawnione przez Snowdena:

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/fisa-amendments-act-of-2008-section-702-summary-document/1141/

http://apps.washingtonpost.com/g/page/world/nsa-directors-affidavit-on-foreign-surveillance/1135/

„Dzisiejsze działania wywiadowcze wymagają  uzyskanych informacji od źródła ludzkiego  lub dozoru elektronicznego, które mogą obejmować prawie każdy kraj,” – Timothy Edgar, były oficer w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego”

(…)W piątek, Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało raport stwierdzający, że w 2013 r. rząd ukierunkował działania na  prawie 90.000 zagranicznych osób lub organizacji zagranicznych w ramach programu.

imagesTM7HJ6HO

 

W opinii sądu FISA z 2011r., NSA  może zebrać aż 46.000 krajowych maili w ciągu roku.

„Kiedy Kongres uchwalił ustawę  702 w 2008 roku, większość członków Kongresu, nie miała pojęcia, że rząd, zbiera komunikację Amerykanów  tylko dlatego ponieważ mieli kontakt z podejrzaną  osobą ” – Senator Ron Wyden (Oregon.)

Jeżeli informacje o celu byłyby zbierane tylko w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa narodowego, nie miałoby to dużego wpływu na prywatność obywateli. W rzeczywistości, informacji tych jest znacznie więcej i gromadzona jest ich olbrzymia ilość.

Informacje zebrane od firm,  takich jak Yahoo czy Google – są przechowywane przez dwa lata (…)

Adwokaci specjalizujący się w sprawach dotyczących prywatności mówią, że  przepisy zawierają pełno wyjątków.(…) Zauważają również, że przepisy pozwalają NSA na dostęp do komunikatów pomiędzy  adwokatem a klientem.(…)

„Prywatność jest ważną kwestią i decyzja w sprawie gromadzenia zbiorów powinna należeć  wyłącznie do władzy wykonawczej. Nie powinny być gromadzone szerokie zbiory zawierające informacje o obcych rządach, za pomocą tego organu; bez znaczącej roli wymiaru sprawiedliwości, który określa granice tego, co można zebrać.”- Timothy Edgar, były oficer ds. prywatności w Biurze Dyrektora Wywiadu Narodowego

Źródło:

http://www.washingtonpost.com/world/national-security/court-gave-nsa-broad-leeway-in-surveillance-documents-show/2014/06/30/32b872ec-fae4-11e3-8176-f2c941cf35f1_story.html

Michał KK

Tags :

Komentowanie zamknięte.