Najnowsze

Opublikowano Czerwiec 21, 2012 Przez stophasbara W Bez kategorii

MIEDWIEPUTY OSTATECZNIE PODDAŁY ROSJĘ

Źródło: http://3rm.info/25257-medveputy-okonchatelno-sdali-stranu-cherez-rossiyu-proshli-pochti-400-tysyach-soldat-nato.html

Data publikacji: 20.06.2012

Tłum. RX

USA przetransportowały przez terytorium Rosji ponad 379 tysięcy żołnierzy i ponad 45 tysięcy kontenerów z ładunkami wojskowymi dla wsparcia operacji wojennych w Afganistanie. Takie dane przytacza się w informacji ze strony internetowej Departamentu Stanu, które zostały opublikowane po spotkaniu prezydentów USA i Rosji w meksykańskim mieście Los Cabos. „Zgodnie z porozumieniami do tej pory do Afganistanu i z Afganistanu wykonano ponad 2200 lotów transportowych w trakcie których przez Rosję przetransportowano ponad 379 tysięcy żołnierzy i ponad 45 tysięcy kontenerów z ładunkami”- pisze się w dokumencie. W informacji zauważa się także, że „Stany Zjednoczone są pełne uznania dla wkładu Rosji w budowę lepszej przyszłości dla narodu afgańskiego” i mają świadomość, że „dla osiągnięcia tych celów konieczne jest dalsze, znaczące wsparcie międzynarodowe”.

„Nasze kraje ustanowiły doskonałą współpracę, która wspiera afgańskie dążenia aby uczynić Afganistan pokojowym, stabilnym i ekonomicznie niezależnym krajem, wolnym od terroryzmu i nielegalnego handlu narkotykami”- mówi się w informacji.

Spotkanie w Los Cabos odbywało się 18 czerwca „na marginesie” szczytu G-20. Na swoim pierwszym spotkaniu po powrocie Putina na stanowisko prezydenta Federacji Rosyjskiej obaj przywódcy omawiali tematy Pakistanu i Afganistanu jako jedno z głównych zagadnień współpracy, zauważa www.dawn.com

We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Los Cabos prezydenci zauważyli, że Rosja i USA „ciągle borykają się z ogólnym zagrożeniem terroryzmem, w tym głównie ze strony Al.-Kaidy i innych organizacji działających w Afganistanie i wokół niego”.

„Pracujemy razem aby zniszczyć siatki operacyjne terrorystów i zablokować im dostęp do zasobów finansowych”- oświadcza się w dokumencie. Na spotkaniu osiągnięto porozumienie o pomocy, którą będzie zapewniać Rosja Stanom Zjednoczonym w związku z decyzją Pakistanu o zamknięciu południowej trasy transportowo-dostawczej dla wojsk NATO w Afganistanie co stało się po zaostrzeniu wzajemnych stosunków pomiędzy krajami z powodu zabicia ponad 20 pakistańskich żołnierzy na punkcie granicznym z Afganistanem. Pakistan zażądał wtedy oficjalnych przeprosin od USA ale one nie nastąpiły. W związku z tym USA były zmuszone zwrócić większą uwagę na północną trasę transportowo-dostawczą, która przebiega przez Rosję i kraje Azji Centralnej a wcześniej uważana była za drugorzędną.

„Będziemy badać możliwości wzmocnienia północnej sieci transportowo-dystrybucyjnej”- podkreśla się we wspólnym oświadczeniu prezydentów USA i Federacji Rosyjskiej po spotkaniu w Meksyku. Wcześniej informowano, że przywództwo Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję budowy bazy przeładunkowej dla żołnierzy i ładunków NATO w Ulianowsku. Wśród Rosjan pomysł ten wywołał negatywne reakcje bo według niektórych ekspertów może to doprowadzić do zwiększenia napływu narkotyków do kraju.

Komentowanie zamknięte.