Opublikowano Maj 15, 2014 Przez ls W Świat

Litwa – zatrzymanie pociągu z sowiecką symboliką

sowiecką symboliką - zatrzymanie pociąguSłużby Graniczne Litwy w Kybartai zatrzymały pociąg z Kaliningradu do Rosji z powodu …sowieckich symboli.

Okna pociągu były oblepione plakatami zawierającymi radzieckie symbole, które na Litwie są uznawane za nielegalne. Są one niezgodne z prawem, ponieważ Litwa – podobnie jak i naród Ukrainy przez dziesięciolecia była pod opresją i częścią ZSRR.

„To było 50 lat koszmaru dla nas na Litwie”

– Sara Linkevičiūtė, mieszkanka Wilna powiedziała dla theTrumpet.com w dniu 14 maja.

„Obywatele zostali deportowani na Syberię za ludobójstwo”

powiedziała, tłumacząc, że ona i jej rodacy zrobią wszystko co jest konieczne aby zapobiec powrotowi Litwy do najciemniejszego rozdziału w jej historii pod okupację Związku Radzieckiego.

Ukraina jest obecnie destabilizowana głównie przez rosyjskie chęci odbudowania swojego dawnego imperium sowieckiego. Niektórzy obawiają się, że Litwa i inne kraje byłego bloku sowieckiego ze Wschodniej Europy mogą być następne. Dlatego też litewscy funkcjonariusze straży granicznej z dużą ostrożnością podchodzili do tego incydentu z symboliką sowiecką.

Po usunięciu nielegalnych plakatów pociąg z ponad 200 obywatelami rosyjskimi (wszyscy mieli przy sobie niezbędne dokumenty) został przepuszczony.

tł. ls

www.thetrumpet.com

Tags : , , ,

Komentowanie zamknięte.