Opublikowano Styczeń 21, 2013 Przez Jan W Bez kategorii

Likwidacja gotówki postępuje, akt pierwszy usunięcie groszy

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/likwidacja-gotowki-postepuje-akt-pierwszy-usuniecie-groszy

Data publikacji: 19.01.2013

grosz

Stworzenie państwa totalitarnej kontroli jest możliwe wtedy, gdy władza wie wszystko o swoich obywatelach i śledzi każdy ich krok. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nasze telefony komórkowe i komputery już dawno są szpiegowane, ale dzięki temu, że istnieje gotówka ludzie nadal zachowują szansę do tworzenia obrotu gospodarczego, o którym rządzący nie wiedzą. Media nazywają to „szarą strefą” a metodą na jej zlikwidowanie jest właśnie likwidacja gotówki.

Narodowy Bank Polski zapowiedział właśnie wycofanie z obiegu monet o nominale 1 i 2 grosze. Tłumaczone jest to w ten sposób, że utrzymanie tych monet w obiegu jest za drogie, bo wytłoczenie ich kosztuje więcej niż nominał. Jeśli plan NBP zostanie zatwierdzony, to wszelkie ceny mają być zaokrąglone do pełnych dziesiątek groszy. Podobne kroki podjęły inne banki centralne, na przykład w Czechach czy w Izraelu.

Nie ulega wątpliwości, że po likwidacji groszówek przyjdzie czas na wyższe nominały. Jednocześnie w skali makro można się spodziewać podwyżek cen, ale w związku z tym, że będą to drobne nikt nie będzie tego zauważał. Jednak z punktu widzenia globalnego dla fiskusa to same zyski, bo wzrost cen jakkolwiek generuje inflację to pozwala tez zwiększyć przychody z podatków pośrednich. Takie są pewnie oczekiwania naszego Ministerstwa Finansów.

Rozpowszechniają się płatności zbliżeniowe i trzeba przyznać, jest to wygodne, ponieważ nawet sprzedawcy w sklepach namawiają do korzystania z tego typu form płatności. Wchodzą technologie umożliwiające płaceniem telefonem i to w tych samych terminalach zbliżeniowych stosowanych przez karty z RFID, które nosimy w naszych portfelach.

Ostatecznym celem likwidacji gotówki będzie stworzenie społeczeństwa, które nie będzie potrzebowało gotówki. Pieniądze już teraz są w większości tylko zapisami księgowymi, a gdy uda się wyeliminować gotówkę stałyby się tworem wyłącznie wirtualnym. Jeśli rządy na świecie będą zdeterminowane w celu utrudnienia ludziom korzystania z gotówki lub nawet jej likwidacji oznaczać to będzie domknięcie totalitaryzmu o kolejne narzędzie nacisku.

Źródłohttp://www.nettg.pl/news/107188/swiat-bez-grosza-kopiejki-halerza

Komentowanie zamknięte.