Opublikowano Listopad 26, 2012 Przez minutus W Bez kategorii

Izrael „pracuje” w Gazie nad uciszaniem międzynarodowej prasy

Israel Working to Silence the International Press in Gaza

http://www.globalresearch.ca/israel-working-to-silence-the-international-press-in-gaza/5312230

Ma’an News Agency, 18 XI 2012 r.; Global Research, 24 XI 2012 r.; przekład: Ussus

W niedzielę grupa palestyńskich dziennikarzy oskarżyła Izrael o celowanie w dziennikarzy w Gazie, po tym jak dwa izraelskie samoloty zbombardowały dwa budynki należące do mediów.

Mada twierdzi, że Izrael „próbuje uciszyć prasę działającą w Gazie; jego przestępstwa przeciwko dziennikarzom nie mogą pozostać bezkarne.”

W oświadczeniu, grupa stwierdza, że „zdecydowanie potępia nową agresję w Gazie oraz bezpośrednie celowanie w licznych żurnalistów i medialne instytucje.”

Izrael uderzył z powietrza w dwa budynki należące do mediów, w jednym mieściło się biuro Ma’an’s Gaza.

Przynajmniej sześciu dziennikarzy zostało rannych w wyniku pierwszego nalotu; Palestyńskie Centrum Praw Człowieka oświadczyło iż dziesięciu dziennikarzy oraz innych pracowników odniosło rany w wyniku bombardowań.

Izraelska armia twierdzi, że budynki należały do Hamasu.

Mada z Ramallah wzywa do ochrony dziennikarzy oraz do osądzenia sprawców tych przestępstw przeciwko wolności słowa.

„Wybiegi od poniesienia odpowiedzialności izraelskich wojsk okupacyjnych… zwłaszcza w odniesieniu do zamordowania przez nie czterech dziennikarzy podczas inwazji w Gazie w 2009 r., umożliwiło okupantom popełnianie takich przestępstw – przeciwko dziennikarzom oraz mediom – w przyszłości”, stwierdza Mada.

Z oświadczenia armii izraelskiej dowiadujemy się, że budynek został zbombardowany ponieważ jest „częścią infrastruktury Hamasu, centrum logistycznym, zlokalizowanym w cywilnym budynku.”

„W celu zminimalizowania zagrożenia dla osób niezaangażowanych, (armia) tylko brała na cel urządzenia komunikacyjne zlokalizowane na dachu budynku, a nie pomieszczenia z których korzystał Hamas, a znajdujące się w samym budynku”, dowiadujemy się z oświadczenia.

Imad Ifranji, dyrektor Al-Quds TV w Gazie, powiedział Mada, że Izrael wystrzelił trzy rakiety w odział telewizyjny mieszczący się na jedenastym piętrze budynku al-Shawa.

Ifranji dodał, że „ostrzał zranił wszystkich znajdujących się w biurze fotografów, asystentów, kierowcę, spowodował poważne szkody w całej sekcji, uszkodził ambulans który przybył by przewozić rannych oraz samochód należący do telewizji.”

Saed Radwan, dyrektor programowy Hamas-affiliated al-Aqsa TV, oświadczył iż izraelskie myśliwce namierzyły sekcję nadawczą na piętnastym piętrze wierzy Shorouq, w obszarze al-Rimal w Gazie o godzinie 06.30.

Doszło do poważnych uszkodzeń większości sprzętu, studio zostało zniszczone, „rakieta spenetrowała biuro Palestine Media Production na czternastym piętrze.”

Foreign Press Association w Izraelu oświadczyło, że jest zaniepokojone atakiem.

Koalicja zagranicznych dziennikarzy zauważyła, że żurnaliści z ostrzelanych budynków są obywatelami krajów należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która przyjęła rezolucję 1738 potępiającą ataki na dziennikarzy w czasie konfliktów.

W oświadczeniu zacytowano rezolucję: „dziennikarze, pracownicy mediów oraz pozostały personel zaangażowany w niebezpieczne misje w obszarach konfliktów zbrojnych, powinni być uważani za cywilów – i tak jak cywile – respektowani i chronieni.”

Tymczasem rodziny i bliscy dziennikarzy także stali się celami ataku, w dniach gdy Izrael przeprowadzał ostrzał Gazy od środy, a który spowodował śmierć 50 osób.

W piątek wojskowi wzięli na cel budynek European Agency. Ojciec fotografa Aliego Ibrahima odniósł umiarkowane obrażenia, ranni zostali także siostra fotografa i jego córka.

Tego samego dnia, stwierdza Mada, wojska izraelskie wycelowały w kwaterę Free Media w rejonie Sheikh Radwan w Gazie, niszcząc ją niemal zupełnie.

W środę rakieta zabiła Omara Mashharawi’ego, jedenastoletniego synka pracownika arabskiej BBC Jihada Mashharawi’ego, gdy ich dom znalazł się pod ostrzałem.

Komentowanie zamknięte.