Najnowsze

Opublikowano Wrzesień 11, 2014 Przez Jan W Apokalipsa

Elektroniczny koncłagier uwięzi wszystkich

Elektroniczny koncłagier uwięzi wszystkich. Kirgizi przekazują swoje dane biometryczne.

a

Biszkek – 10 września. Wszyscy bez wyjątku mieszkańcy Kirgistanu muszą pilnie oddać odciski palców. Dane biometryczne potrzebne są do jednolitego rejestru ludności i do wydawania paszportów elektronicznych.

Na tę operację państwo wydzieliło 4,5 miliona dolarów, donosi korespondent stacji TV „MIR 24”, Alieksandr Muczkin.

Procedura oddawania danych biometrycznych jest bardzo prosta. Na początku niewielki aparat fotograficzny wykonuje fotografię człowieka a następnie trzeba złożyć swój podpis elektroniczny i zeskanować odciski palców. W sprawie danych biometrycznych wezwania są wysyłane do ludzi bezpośrednio do pracy. „Ludzie nie odmawiają ale nikt nie rozumie dlaczego” – mówi dyrektor Agencji Archiwizacyjnej przy Państwowej Służbie Rejestracyjnej, Oronbaj Ahmedow.

W ciągu tygodnia swoje dane biometryczne zdało około tysiąca ludzi, urzędnicy i pracownicy instytucji państwowych. Od pozostałych Kirgizów „paluszków” już nie pobierano, brak sprzętu.

Są obietnice, że pojawi się on w końcu miesiąca. Wtedy pracownicy Państwowej Służby Rejestracyjnej oczekują napływu ludzi doceniających zalety nowego paszportu. „Teraz musicie kierować się do jakiegoś urzędu, który każe dostarczyć 20, 30 świadectw, potwierdzić miejsce zamieszkania. Wkrótce to wszystko będzie potwierdzone za pomocą danych biometrycznych” – podkreśla wiceprzewodniczący Państwowej Służby Rejestracyjnej przy rządzie Kirgistanu, Eldiyar Ubaliyew.

Pomimo zalet nowego systemu są i tacy, którzy są bardzo ostrożni w stosunku do tej innowacji. Niektórzy prawnicy przekonują, że oddawanie odcisków palców narusza prawa i wolności człowieka. Proces już się rozpoczął.

Za: http://3rm.info/50780-kyrgyzstancy-sdayut-biometricheskie-dannye.html

Data publikacji: 11.09.2014

Przekład: RX

Tags : , ,

Komentowanie zamknięte.