Opublikowano Marzec 1, 2015 Przez a303 W Świat

Czy Talmud da się obronić jako święty tekst?

Pytanie: Czy nie nadszedł czas, by ludzie sumienia poznali żydowski Talmud?

a

o wszystkim co się wydarzyło, czy nie nadszedł czas żeby wszyscy zaczęli kupować Talmud i dawali go przyjaciołom i krewnym? – z pewnymi fragmentami zaznaczonymi, podkreślonymi? Może jako mały dodatek do prezentu na gwiazdkę?

Zostań geniuszem!

Może włóż egzemplarz do skrzynki pocztowej ulubionego chrześcijańskiego syjonisty? Albo wyślij jego kopie żołnierzom w Afganistanie i Iraku, by mogli zrozumieć o co walczą? Na pewno ożywiłoby to nudne wieczory.

Może faceci, którzy z bezpiecznego miejsca zdalnie kierują morderczymi dronami, chcieliby dowiedzieć się czegoś nowego, dać im mały pokaz tego co robią i dla kogo.

Można by ustawić znak na podwórku, w aucie, albo firmie, pokazujący Cytat Tygodnia z Talmudu. Pomyśl o tym jako o ogłoszeniu służby społecznej, i zachowaj zapasowe egzemplarze tego kompendium, żeby pokazywać je narzekającym krytykom. Może kiedy zobaczą, że te słowa są naprawdę w Talmudzie, że to nie jest coś zdemoralizowane czy wymyślone, może doświadczą nagłej zmiany paradygmatu. Ten ACHA moment, jeśli wolisz.

Pewni ewangeliczni chrześcijanie lubią gromadzić się przeciwko Koranowi, księdze, której nigdy nie czytali, jako źródłu wszelkiego zła na świecie. Podejrzewam, że niektórzy z nich nie są świadomi zawartości ich własnego Starego Testamentu, który celebruje rzezie, gwałty i grabież innych ludzi.

Ale ich największa ignorancja dotyczy świętych ksiąg judaizmu, nie Tory, ale Talmudu, który jest serią interpretacji wczesnych praw judaizmu, napisaną przez późniejszych rabinicznych uczonych. Potraktujmy to jako wyczerpujący zbiór szczegółów technicznych pozwalających na ominięcie prawa, z istotnym dodatkiem dyrektyw ws. prześladowania nie-żydów, którzy nie są uważani za istoty ludzkie, a to jest obowiązkiem religijnym. Co ciekawe, treści Talmudu nie uznano za nieaktualną czy kłopotliwą dla nowoczesnych ortodoksyjnych żydów, którzy go studiują, czczą i według niego żyją. To jedna z tych rzeczy, o których nigdy nie wspomina się w Muzeum Holokaustu, na History Channel, lub w hollywoodzkich filmach, takich jak Exodus. Nie ma też nic o tym w ‚Fiddler On The Roof’ [Skrzypek na dachu]. Więc pomyślałam, że wspomnę o tym tutaj, dla tych, którzy nie wiedzą. Kiedy grupa etniczna ma obowiązek religijny prześladowania wszystkich innych, to jest dosyć poważna sprawa.

W pewnych europejskich krajach negowanie holokaustu jest przestępstwem, opartym na pojęciu, że promuje to rasizm i ludobójstwo. Czy talmudyzm nie powinien być przestępstwem w tych krajach z tego samego powodu? Czy twierdzenie, że nie-żydzi na całym świecie są zwierzętami niewartymi współczucia nie odpowiada tym kryteriom?

Co zrobimy z wiekowymi świętymi tekstami zawierającymi złe rzeczy? Czy zignorujemy je?

Żydzi doświadczali politycznych niepowodzeń, w ciągu wieków, gdy poganie odkrywali to, co było w Talmudzie. Późniejsze wersje, stworzone dla gojowskich czytelników, były „czyszczone” w celu zmiękczenia i ukrycia obraźliwych części; ale oryginalne teksty są nadal używane, bez przeprosin, przez prawdziwych wierzących.

Jest to problem dla współczesnych żydów, żeby w końcu skonfrontowali wprost, i wybrali swoją lojalność: czy Talmud da się obronić jako święty tekst? A czy Żydzi mogą być akceptowani przez świat tak długo, jak nie wyrzekną się go i nie przeproszą?

Uważam, że odpowiedź brzmi: nie. Izrael Szahak i inni twierdzą, przekonywująco, że ludobójcza doktryna inspiruje tajemne zło, ostatecznie zagrażając żydom nie-talmudycznym na świecie poprzez to towarzystwo, by nie wspomnieć o tym, że zagraża wszystkim pozostałym.

Dlatego może potrzebny jest mały promyk słońca, żeby to pokazać?

Czy ktoś ma „ulubiony” fragment Talmudu, i się nim podzieli?

Polecam przeczytać wspaniałą prace Izraela Szahaka ‚Żydowska historia, żydowska religia, ciężar 3.000 lat’. Moje wydanie ma wprowadzenie autorstwa Gore Vidala i Edwarda Saida.

Is The Talmud Defensible As A Holy Text?

Źródło: http://www.veteranstoday.com/2011/08/29/is-the-talmud-defensible-as-a-holy-text/

Cassandra – 29.08.2011 tłumaczenie Ola Gordon

Tags :

Komentowanie zamknięte.