Opublikowano Październik 5, 2014 Przez a303 W Ukraina

Biskup Irpeński Klimient podniósł kwestię przejęcia kościołów na spotkaniu Turczynowa i Jaceniuka z Radą Kościołów Ukrainy

Około dziesięciu świątyń Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP-PM) MP) zostało przejętych siłą w ostatnim czasie na Ukrainie, oświadczył Biskup UCP PM Klimient (pol. Klemens – od tłum.) na spotkaniu Przewodniczącego Rady Najwyższej Aleksandra Turczynowa i Premiera Arsienija Jaceniuka z członkami Wszechukraińskiej Rady Kościołów i organizacji religijnych w piątek, – informuje Agencja RIA Novosti (РИА-Новости).

a

Spotkanie Wszechukraińskiej Rady Kościołów z Turczynowem i Jaceniukiem.

Według biskupa, niepokój wywołuje „sytuacja z zajmowaniem siłą niektórych świątyń UCP PM (Patriarchatu Moskiewskiego – red.) i przymusowym przekazywaniu ich do UCP Patriarchatu Kijowskiego”.

a

Często podczas przejmowania świątyń rozłamowcy powodują „obrażenia cielesne” kapłanów i stawiających opór parafian przy pełnym przyzwoleniu milicji, powiedział Przewielebny Władyka.

„Straszny wypadek we wiosce Nowostaw Diecezji Tarnopolskiej, gdzie świątynia p.w. św. Michała została zajęta przez środki przemocy – kapłana podczas liturgii wyrzucono ze świątyni, a ludzi ze świątyni usunięto siłą. Następnie rejestrator państwowy, nie wiadomo na jakiej podstawie, likwiduje tę parafię, a przewodniczący Tarnopolskiej Wojewódzkiej Administracji Państwowej Sirotiuk wydaje rozporządzenie o rejestracji statutu tej parafii w nowej redakcji już w nowym składzie UCP Patriarchatu Kijowskiego”, – cytuje Władykę Ukraińska Agencja Informacyjna UNIAN.

Podobny incydent miał miejsce w osadzie Hodosy w województwie Rówieńskim, gdzie siła została zastosowana „nie tylko w stosunku do wierzących, ale także do kapłana”, – powiedział Władyka.

Wcześniej stwierdzono, że w pierwszej połowie września sześć parafii UCP PM zostało zajętych przez zwolenników nie uznanego na całym świecie Patriarchatu Kijowskiego. W większości przypadków zajęcia dokonywano w sposób oszukańczy.

Na spotkaniu był obecny również Michaił „Filaret” Denisenko – głowa tak zwanego „Patriarchatu Kijowskiego”. O jego reakcji na słowa Przewielebnego Władyki nie podaje się nic.

Przypomnijmy, że w połowie września, Władyka Klimient został mianowany Przewodniczącym Synodalnego Działu Informacyjnego, utworzonego po reorganizacji Synodalnego Działu Informacyjno – Oświatowego, prowadzonego przez protojereja Gieorgija Kowalenko.

Ostatnie wiadomości z tego tematu:

a

„Ludzie się przerazili, gdy zobaczyli kapłana we krwi!” – w województwie Lwowskim w mieście Turka zajęto świątynię Matki Bożej Opiekunki. Pobito kapłanów.

a

Wołyń: Parafianie zajętej świątyni modlą się pod otwartym niebem (Wideo). Świąteczną Liturgię i nabożeństwo w święto parafialne odprawiono pod otwartym niebem obok maleńkiej kapliczki. Niedawno świątynia p.w. Podwyższenia Krzyża została zajęta przez rozłamowców.

a

Na ogrodzeniu świątyni p.w. 2000-lecia Narodzenia Chrystusa został powieszony człowiek.

30 września na ogrodzeniu świątyni p.w. Narodzenia Chrystusa w Charkowie znaleziono ciało człowieka. Jako pierwsza zobaczyła go parafianka, która szła na nabożeństwo.

a

Rozłamowcy siłą zajęli świątynię w województwie Rówieńskim na Ukrainie. Przedstawiciele ogłoszonego przez siebie samych Kijowskiego Patriarchatu przy pomocy nacjonalistów zajęli świątynię p.w. Zbawiciela we wiosce Hodosy powiatu Rówieńskiego województwa Rówieńskiego.

a

W Sumach nawołują do zajmowania świątyń prawosławnych.

„Przestępcy zabrali ikony i datki finansowe, które wspólnoty cerkiewne zbierały na okazanie pomocy przymusowym przesiedleńcom z Donbasu i regionu Ługańska, jak również na potrzeby świątyni. Wyrządzono szkodę materialną dla niezamożnych wiejskich wspólnot prawosławnych, które łączą w większości ludzi starszych”.

 a

Starzec Ilij (Nozdrin): Naszym obowiązkiem obecnie – jest modlić się z całą gorliwością, aby Bóg napełnił błogim spokojem nasze życie. Codziennie przychodził on na jutrznię i o północy, odprawiał Boską Liturgię, po której nawiedzał wałaamskie pustelnie.

a

Lider „Prawego Sektora” w Dniepropietrowsku wezwał do zniszczenia świątyni. Za powód do takiej reakcji posłużył dwugłowy orzeł na bramie Bożej świątyni.

a

W województwie Kijowskim trwa próba przejęcia prawosławnej świątyni. „Kapłani i parafianie zabarykadowali się wewnątrz świątyni. Informacja jest wiarygodna – potwierdzona przez dziekana. Prosimy o modlitwę”.

 a

Świątynie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej na Zaporożu są narażane na prowokacje. Arcybiskup Zaporoski i Melitopolski Łuka wezwał wiernych do czujności w związku z prowokacyjnymi działaniami grup osób, zbierających podpisy o przejście świątyń Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej pod jurysdykcję tak zwanego „patriarchatu kijowskiego”.

Tłumaczył Janusz Sielicki

4.10.2014 r.

 

Tags : , , ,

Komentowanie zamknięte.